Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:26 Publikacja: 10.10.2015 06:00
Foto: Bloomberg
Poprawa notowań towarów zwraca uwagę tym bardziej, że nie wydarzyło się nic, co od strony fundamentalnej uzasadniałoby taką poprawę nastrojów. Wszakże choćby ostatnie dane o zapasach paliw były wyraźnie słabsze od spodziewanych. W wynikach niemieckiego eksportu widać było spowolnienie globalnego ożywienia gospodarczego, co z punktu widzenia postrzegania surowców nie miało korzystnego wydźwięku. Dolar nieco osłabł, ale nie był to ruch na tyle duży, by tłumaczyć zachowanie towarów. Pozostaje poszukiwanie czynników geopolitycznych, które rzutują zwłaszcza na rynek paliw. I tu bez wątpienia zaangażowanie Rosji w konflikt syryjski można traktować jako impuls do działania. Tym bardziej że w ujęciu nominalnym surowce po miesiącach zniżek stały się tanie. Wymowne było to, że przez ostatnie dni skala wzrostów towarów nie odbiegała od tego, ile można było zarobić na akcjach, co może sugerować, że globalny kapitał bardziej łaskawie zaczyna na te pierwsze spoglądać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas