Nowy obowiązek wynika z implementacji do przepisów prawa krajowego dyrektywy unijnej w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i o różnorodności. Z punktu widzenia przepisów prawa krajowego obowiązek raportowania został wprowadzony poprzez zmianę ustawy o rachunkowości, natomiast wymogi ujawniania polityk różnorodności wprowadzone są poprzez zmianę rozporządzenia ministra finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych. Raportowanie będzie się odnosiło do publikacji danych dotyczących takich kwestii, jak: środowisko, sprawy społeczne czy przeciwdziałanie korupcji. Każdy podmiot będzie musiał również przedstawić opis modelu biznesowego, zakres działań prowadzonych w ramach biznesu odpowiedzialnego społecznie oraz opis ryzyk i sposób zarządzania nimi.

Zgodnie z przyjętymi kryteriami swoje dane będą musiały podawać jednostki zainteresowania publicznego oraz przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 500 osób o sumie aktywów powyżej 20 mln euro lub przychodach ze sprzedaży 40 mln euro. Według szacunków Ministerstwa Finansów nowym wymogiem w Polsce zostanie objętych około 300 podmiotów, z czego co najmniej 120 to spółki giełdowe. To jedynie 25 procent z liczby wszystkich krajowych spółek notowanych obecnie na giełdzie, z czego wynika, że dodatkowe wymogi nie powinny być szczególnym wyzwaniem dla całego rynku. Czy jednak na pewno tak będzie?

Ciekawym punktem odniesienia może być analiza liczby spółek, które obecnie podejmują działania w obszarze biznesu odpowiedzialnego społecznie, czyli są gotowe do wypełniania nowych obowiązków. Za punkt odniesienia można przyjąć giełdowy projekt Respect Index, czyli wskaźnik, który obejmuje giełdowe spółki odpowiedzialne społecznie.

Zgodnie z obecną formułą Respect Index jest kierowany do 140 spółek (a więc liczby większej niż liczba spółek objętych nowymi wymogami), wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. W procesie kwalifikacji spółek do indeksu analizowane są ich relacje z interesariuszami oraz zasady wypełniania obowiązków wobec nadzoru. Spółki, które realizują te działania, są zapraszane do wypełnienia ankiety, obejmującej swoimi wymogami zagadnienia z obszarów zgodnych z nowym obowiązkiem informacyjnym. Ostatni etap ma charakter woluntarny i ankietę wypełnia niewiele z zaproszonych spółek. W efekcie tego w ubiegłym roku do indeksu trafiła rekordowa liczba 25 spółek. Odnosząc liczbę uczestników indeksu do liczby spółek, które zostaną objęte nowym wymogiem, mamy blisko 100 firm, przed którymi stoi całkiem spore wyzwanie. Warto więc zastanowić się, co zrobić, aby mu sprostać.

W pierwszej kolejności na pewno należy zapoznać się z nowymi przepisami prawa oraz wieloma przewodnikami traktującymi o tej tematyce. Ważnym dodatkiem może być uczestnictwo w szkoleniach czy warsztatach na temat zasad przygotowywania raportów z danymi niefinansowymi. Wreszcie, ciekawą alternatywą może być również zmierzenie się z wymogami Respect Index i wypełnienie giełdowej ankiety, niezależnie od jej wyników – to nic nie kosztuje, a zdobyte doświadczenie może być bezcenne. Warto pamiętać, że nic nie jest tak skuteczne, jak sprawdzenie się na prawdziwym „polu walki".