Oficjalna inauguracja pierwszego alternatywnego systemu obrotu – rynku akcji NewConnect prowadzonego przez GPW – odbyła się 30 sierpnia 2007 r. Dziesięciolecie istnienia NC to dobra okazja do podsumowania tego, w jaki sposób rynek ten zmienił się w okresie dotychczasowego funkcjonowania z punktu widzenia obowiązków informacyjnych spółek na nim notowanych.
Główną ideą powstania NewConnect było dążenie do stworzenia platformy obrotu, która z jednej strony umożliwia pozyskanie środków finansowych przez emitentów w elastyczny sposób oraz nakłada na nich mniejsze restrykcje niż te obowiązujące podmioty na rynku regulowanym. Z drugiej strony, zapewnia prestiż spółki publicznej i stanowi miejsce przejrzystego obrotu (zorganizowany charakter rynku).
Od samego początku działalności NC spółki były zobowiązane do przekazywania raportów bieżących oraz raportów okresowych. Podstawą do wykonywania obowiązków informacyjnych był Regulamin ASO, który wyodrębniał kazuistyczny katalog informacji bieżących. Nie było wprost wyrażonego obowiązku przekazywania informacji poufnych – zastrzeżonego dla spółek notowanych na rynku regulowanym, choć Regulamin ASO nakładał na emitentów (aż do wejścia w życie w 2016 r. przepisów rozporządzenia MAR) obowiązek przekazywania w formie raportów bieżących informacji o wszelkich okolicznościach lub zdarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na ich sytuację gospodarczą, majątkową lub finansową lub w ich ocenie mogłyby w sposób znaczący wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych.
W zakresie przekazywanych inwestorom informacji finansowych w pierwszym etapie funkcjonowania rynku spółki publikowały raporty roczne oraz raporty półroczne. Raport półroczny zawierał wybrane informacje finansowe, które nie musiały podlegać (w przeciwieństwie do raportów spółek z rynku regulowanego) przeglądowi biegłego rewidenta. Emitentów z NewConnect nie obejmował też obowiązek (i nadal nie obejmuje) sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF.
Z perspektywy rozwoju rynku widoczne stało się, że dostarczane inwestorom informacje finansowe nie dawały pełnego obrazu finansowego spółek. W konsekwencji (począwszy od 2009 r.) wprowadzono zmiany do Regulaminu ASO. Obowiązkowe stało się publikowanie raportów kwartalnych, zrezygnowano jednocześnie z obowiązku publikacji raportów półrocznych. Na przestrzeni lat dało się zatem zauważyć tendencję do zaostrzania wymogów związanych z wypełnianiem przez spółki z rynku NC obowiązków informacyjnych (co korelowało także z zaostrzeniem kryteriów wprowadzenia do obrotu – wyrażanego choćby minimalną wartością nominalnej jednej akcji czy też posiadaniem kapitału własnego w kwocie co najmniej 500 000 zł). Choć i te zmiany nie uchroniły rynku od spektakularnych bankructw.