Zaraz po otwarciu rynków cena ropy naftowej poszybowała w górę. Ruch jaki mogliśmy obserwować był najsilniejszy w historii. Na skutek ataku cena ropy naftowej WTI wzrosła o prawie 6 dolarów, tym samym kurs dotarł do kluczowej horyzontalnej strefy oporowej. W początkowych godzinach handlu ruch był korygowany, jednak aktualnie kurs wrócił w rejony maksimów i niewykluczone są dalsze wzrosty. Jeśli tendencja się utrzyma to w średnim terminie możliwy jest nawet atak na tegoroczne szczyty, które kształtują się w rejonach 66,5$. Na rynku pojawiły się dziś także doniesienia, że saudyjski gigant Aramco może tak szybko nie poradzić sobie z poniesionymi szkodami. Nagły wzrost cen ropy naftowej ma oczywiście przełożenie na inne rynki, niepewność geopolityczna rośnie.

Z kolei sesja na polskiej giełdzie zakończyła się na plusie. W poniedziałek najlepiej spośród największych spółek radziły sobie Alior, LPP i PGE. Alior Bank zakończył dzisiejszy dzień na imponującym plusie, wynoszącym ponad 5,7%, z kolei LPP zyskało 4,4%, a PGE zakończyła z wynikiem +4,1%. Nie wszystkie spółki radziły sobie jednak tak dobrze. Sesję na wyraźnym minusie zakończyła spółka CCC (-4,6%). Spadki były także widoczne na Dino Polska, tutaj minus wyniósł 3,12%, tracił także Play (-1,6%). Ostatecznie jednak indeks WIG20 zakończył dzień wynikiem + 0,77%. Polska giełda pozytywnie wyróżniała się więc na europejskim parkiecie. Patrząc na rynki zachodnie, niemiecki indeks giełdowy stracił dziś ponad 0,5%, a francuski CAC odnotował -0,62%.

Jeśli chodzi o sesję w USA, to wzrost ryzyka geopolitycznego również przełożył się na spadki. Wszystkie indeksy rozpoczęły sesję na minusie, kontrakt na S&P500 ponownie spadł poniżej okrągłego poziomu 3000 pkt. W początkowych godzinach handlu nie widać jednak większej zmienności, na rynku nie ma również impulsów, które mogłyby doprowadzić do większych ruchów. Rynki czekają na środową decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej, jednak nikt nie spodziewa się tutaj raczej zaskoczenia ze strony banku, inwestorzy oczekują obniżki stóp procentowych. Dodatkowo ostatnie doniesienia dają nadzieję co do zawarcia przynajmniej częściowego porozumienia w sprawie umowy handlowej między USA, a Chinami, dlatego też brakuje pretekstu do większej przeceny na indeksach giełdowych. Jeśli nie pojawi się żadna niespodziewana negatywna informacja, kupujący mogą próbować wykorzystać obecna korektę do dalszych zakupów.

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.