Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mariusz Kuciński partner, biegły rewident, PKF Consult
Jego wyjątkowa rola w strukturze standardów ESRS wynika z tego, że jest przekrojowy – jest obowiązkowy dla wszystkich jednostek raportujących ESG niezależnie od wyniku badania (podwójnej) istotności i bez względu na to, w jakim sektorze/sektorach działa spółka/grupa, której dotyczy oświadczenie o zrównoważonym rozwoju. Obejmuje zestaw obowiązkowych ujawnień dotyczących informacji ogólnych, takich jak strategia, model biznesowy, informacje o celach biznesowych, wdrożonych politykach i procesach związanych realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Standard zawiera 12 wymogów ujawnieniowych podzielonych na cztery kategorie: podstawa sporządzenia (BP), ład korporacyjny (GOV), strategia (SBM) i zarządzanie istotnymi wpływami, ryzykami i szansami (IRO).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.