Mimo sporego spadku, marża brutto wypracowana w 2023 r. przez branżę była drugą pod względem wielkości w historii. Wynik z 2022 r. był bardzo trudny do powtórzenia, gdyż w ogromnym stopniu wpłynęły na niego wstrząsy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zmienność na rynkach surowcowych była wówczas bardzo wysoka, gdyż dochodziło do dużych zmian w łańcuchach dostaw. Ubiegły rok był natomiast czasem znajdowania przez rynki nowej równowagi.
„Przyszłe wstrząsy mogą wywołać ekstremalną zmienność na rynkach surowcowych”
"2022 rok został zdominowany przez unikalne wydarzenia, a rekordowe marże były później nie do podtrzymania. Jednakże wciąż istnieją na rynku czynniki strukturalne, które napędzają zyskowność handlu surowcami. Nadal dające o sobie znać napięcia w podaży głównych surowców oznaczają, że potencjalne przyszłe wstrząsy mogą wywołać ekstremalną zmienność na rynkach surowcowych" - piszą analitycy Oliver Wyman.
Czytaj więcej
Bitcoin po raz pierwszy przekroczył 72 000 dolarów, a rajd nabiera tempa. Kryptowaluta wzrosła w obliczu dużego popytu i przed kwietniowym wydarzeniem związanym z halvingiem.
I dodają, że „o ile marże brutto z handlu ropą spadły w 2023 r. z
powodu niższej zmienności, to marże z handlu produktami naftowymi często
zostały utrzymane z powodu ciągłych braków w wydajności oraz rekonfiguracji przepływów handlowych”.
Jakie spółki zarabiają najwięcej na handlu surowcami?
Ich raport niestety nie wymienia spółek, które najwięcej zarobiły na zeszłorocznym handlu surowcami. W raporcie za 2022 r. wskazano jednak, że ponad 60 proc. marż brutto wypracowały spółki, które fizycznie nie posiadały surowców, którymi handlowały.