Coraz większy popyt na królewski metal

Złoto pobiło kolejny rekord, ale wolumen złotych funduszy ETF stale spada. Oznacza to, że popyt nie pochodzi od inwestorów prywatnych ani instytucjonalnych, ale że inni gracze gromadzą zapasy tego metalu.

Publikacja: 08.03.2024 14:47

Coraz większy popyt na królewski metal

Foto: AdobeStock

Banki centralne kupiły w zeszłym roku 1037 ton złota, niewiele poniżej rekordowego poziomu z 2022 r., jak pokazują dane Światowej Rady Złota, ponieważ dywersyfikacja rezerw i obawy geopolityczne zmusiły banki centralne do zwiększenia alokacji w kierunku bezpiecznych aktywów.

Chińczycy kupują złoto na potęgę

W lutym chiński bank centralny dodał złoto do swoich rezerw szesnasty miesiąc z rzędu, ponieważ dywersyfikacja rezerw i obawy geopolityczne zmuszają banki centralne do zwiększenia alokacji w kierunku bezpiecznych aktywów. Ludowy Bank Chin posiada obecnie 72,58 miliona uncji trojańskich, co stanowi równowartość około 2257 ton, po dodaniu około 390 000 uncji trojańskich w zeszłym miesiącu.

Czytaj więcej

Chciwość uskrzydla giełdy, kruszec i kryptowaluty

Na chińskim rynku krajowym nabywcy również zaczęli chętniej sięgać po złoto w obliczu problemów gospodarczych kraju. Szwajcarski eksport do Chin, który zwykle dobrze wskazuje chiński popyt na ten metal szlachetny, wzrósł w styczniu ponad dwukrotnie z grudnia do 77,8 ton, podczas gdy dostawy do Hongkongu wzrosły prawie siedmiokrotnie do 44,6 ton, wynika z danych szwajcarskiej administracji federalnej.

Zasoby złota w funduszach ETF w dalszym ciągu spadają

- Złoto staje się bardziej atrakcyjne w czasach niestabilności, kiedy inwestorzy gromadzą aktywa typu „bezpieczna przystań” jako zabezpieczenie przed klimatem gospodarczym, napięciami geopolitycznymi i inflacją. Uważamy, że sytuacja ta będzie kontynuowana w tym roku - przewidują ekonomiści ING.

Czytaj więcej

Bliźniacze szczyty bitcoina i złota. Co mówi ta kwadratura koła

Tymczasem w piątek złoto w dalszym ciągu oscylowało w pobliżu rekordowych maksimów, a ceny są na dobrej drodze do największego tygodniowego wzrostu od października. Najnowsze komentarze prezesa Fed Jerome'a ​​Powella sugerujące, że „bank centralny zbliża się do zaufania, którego potrzebuje, aby rozpocząć obniżanie stóp procentowych”, znacząco zmieniły perspektywy dotyczące harmonogramu obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku. Oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach ceny złota pozostaną zmienne, ponieważ rynek reaguje na czynniki makro, śledząc wydarzenia geopolityczne i politykę stóp procentowych Fed.

Jednakże zasoby złota w funduszach ETF w dalszym ciągu spadają, a całkowite znane zasoby odnotowały w czwartek odpływ od 135,4 mln uncji do 82,1 mln uncji. Odpływ netto w tym miesiącu wynosi obecnie 285,9 mln uncji co oznacza, że ​​łączne zasoby funduszy ETF w złocie są najniższe od grudnia 2019 r.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie