Magdalena Raczek-Kołodyńska wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
W jaki sposób działalność organizacji wpływa na emisję gazów cieplarnianych?
Michał Skup: Rozpocznijmy od zarysowania szerszego kontekstu. Będę się starał umiejscowić pojęcie emisji i dekarbonizacji w szerokim pojęciu ESG. ESG jest w ostatnim czasie powtarzane jak mantra i oznacza: E – środowisko, S – odpowiedzialność społeczna, G – ład korporacyjny. Moim zdaniem tych trzech obszarów nie można traktować osobno, są one powiązane chociażby poprzez zarządzanie aspektami środowiskowymi, powiązanymi ryzykami i szansami, czy poprzez nadzór i sterowanie operacyjne, które jest wymagane, żeby skutecznie zarządzać tym obszarem.
Wracając do pytania, każda organizacja emituje gazy cieplarniane – pośrednio lub bezpośrednio. Należy pamiętać, że emisja gazów cieplarnianych, dekarbonizacja czy ślad węglowy nie są jedynymi obszarami, którym powinniśmy zarządzać w obszarze ESG.
Obecnie często spotykamy się z myśleniem tunelowym, mówiąc ESG, myślimy tylko o emisjach, śladzie węglowym i dekarbonizacji, ale należy pamiętać, że mówiąc o filarze środowiskowym w ESG, powinniśmy brać pod uwagę wiele aspektów środowiskowych wynikających z działalności organizacji. Taksonomia UE w swoich sześciu celach jedynie w dwóch obszarach skupia się na emisjach, a w pozostałych czterech traktuje inne obszary wpływów środowiskowych organizacji. Zachęcam, aby nie traktować pojęcia śladu węglowego w sposób odizolowany od całości działalności organizacji. Emisje organizacji to nie tylko emisje dwutlenku węgla. Mówiąc o śladzie węglowym, dekarbonizacji czy emisji gazów cieplarnianych, powinniśmy brać pod uwagę ekwiwalent emisji dwutlenku węgla, czyli wszystkie emisje, które są generowane przez organizacje i są za pomocą odpowiednich wskaźników przeliczane na ekwiwalent dwutlenku węgla. W wielu organizacjach występują układy chłodzenia, czynniki chłodnicze w nich zawarte mają często bardzo wysoki potencjał cieplarniany i mimowolne uwalnianie tych czynników z instalacji powoduje emisję gazów cieplarnianych. Emisje będące wynikiem działalności organizacji nie wynikają zatem wyłącznie ze spalania paliw w silnikach, w kotłowni czy z emisji generowanych przez inne podmioty, które danej organizacji dostarczają towary lub usługi (tzw. aspekty pośrednie). Poziom emisji gazów cieplarnianych jest uzależniony od rodzaju organizacji, sektora przemysłu, w którym funkcjonuje, od skali działalności, niemniej jednak każda organizacja emituje gazy cieplarniane przeliczalne na ekwiwalent CO2.