www.parkiet.com/szkolagieldowa
– pomagamy inwestorom zarobić pierwszy milion
Dziś kończy się termin zapisów na wymianę akcji puławskich Azotów na akcje Tarnowa w związku z połączeniem tych spółek. Czy zamiana akcji jest opłacalna dla inwestorów? (więcej o fuzji).
Parytet wymiany ustalono na 1 do 2,5. To oznacza, że za każdą posiadaną akcję Puław inwestor otrzyma 2,5 akcji Tarnowa.W środę na zamknięciu notowań na warszawskiej giełdzie za akcje puławskich Azotów płacono 51 zł, zaś Tarnów wyceniony był na 127,30 zł. Tym samym inwestor, który zamieni akcje jednej spółki na drugą, nie odczuje większych zmian w wartości swojego portfela, wywołanych samą zamianą.
Proces połączenia spółek wymaga stworzenia przez zarządy łączących się firm planu ich połączenia. Jednym z wymaganych przepisami prawa elementów tego planu jest parytet wymiany akcji. Postawą do ustalenia parytetu wymiany jest wycena spółki. Wycena i kryteria przy ustalaniu parytetu wymagają dogłębnej analizy sytuacji obu przedsiębiorstw. Standardem jest stosowanie metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), która pozwala na najlepsze odzwierciedlenie planów rozwojowych. Punktem odniesienia mogą być też notowania z kilku poprzedzających miesięcy. W praktyce może też uwzględniać determinację akcjonariuszy w przeprowadzeniu transakcji, co prowadziłoby do ustalenia relatywnie lepszych warunków dla jednej ze stron. Wynik wyceny jest podstawą do ustalenia parytetu wymiany akcji, a także podstawą dla inwestorów do oceny operacji połączenia spółek. Ponieważ sam parytet wymiany nie może być zaskarżany, kluczowe jest poznanie przez wszystkich akcjonariuszy szczegółów wyceny. Dla inwestorów parytet wymiany jest o tyle istotny, że stają się akcjonariuszami nowego podmiotu, który musi udowodnić, że połączenie opłacało się przeprowadzić. Często zdarza się, że pierwsze efekty uzyskuje się dopiero po dłuższym czasie, a w początkowym okresie ujawniają się koszty lub trudności związane z połączeniem.