– Nie da się stworzyć rzetelnej analizy wykresu bez użycia różnych ram czasowych. Dzięki obserwacji notowań w kilku interwałach można odpowiedzieć na istotne pytanie, czy bieżący trend jest korektą czy może jednak impulsem – mówi Piotr Neidek, analityk DM mBanku. Niestety, wielu inwestorów nie stosuje takiego podejścia, przez co mają problem z określeniem kierunku trendu, identyfikowaniem silnych wsparć i oporów oraz znalezieniem dogodnych poziomów do otwarcia pozycji. Poniżej wyjaśniam, na czym polega analizowanie wykresów w różnych ramach czasowych.
Trzy ramy czasowe
Analiza w kilku interwałach oznacza, że przyglądamy się wykresowi tego samego aktywa (np. akcje, kontrakt CFD) z różnych perspektyw czasowych. W najczęściej spotykanym podejściu stosuje się trzy ramy – długo-, średnio- i krótkoterminową. Należy jednak pamiętać, że w zależności od stylu inwestycyjnego (np. day-trading, skalping) owe terminy będą oznaczać co innego. Przykładowo inwestor utrzymujący pozycję średnio przez kilka miesięcy będzie obserwował wykres w układach: miesięcznym, tygodniowym i dziennym. Z kolei day trader będzie analizował świece czterogodzinne, jednogodzinne oraz 15-minutowe. Nie ma sztywnych zasad przy wyborze interwałów, ale ogólnie przyjmuje się, że średnioterminowy powinien być cztery razy krótszy od długoterminowego, a krótkoterminowy cztery razy krótszy od średnioterminowego.
Każdy program do analizy technicznej pozwala łatwo zmieniać interwał, więc za pomocą kilku kliknięć możemy „przeskakiwać" między różnymi ramkami czasowymi. Mało tego – linie trendu czy poziomy wsparć i oporów zaznaczone na wykresie wyższego rzędu będą widoczne przy analizie niższych interwałów. Dzięki temu można dokładnie wyznaczyć poziom cenowy dla otwarcia i zamknięcia pozycji.
Długi i średni termin
Analizę wykresu powinno się rozpoczynać od najwyższego interwału i kolejno przechodzić na niższe ramki. Patrzenie na notowania z szerokiej perspektywy czasowej pozwala zidentyfikować główny trend. Jest to istotne, gdyż pozycje otwierane zgodnie z kierunkiem głównego trendu mają większą szansę powodzenia.
Ponadto na wykresach długoterminowych (np. w układzie miesięcznym) zobaczymy historyczne maksima i minima oraz istotne szczyty i dołki, które często stanowią psychologiczne bariery, od których „lubią" odbijać się notowania. Eksperci podpowiadają jednak, by w analizie wykresów miesięcznych stosować linie zamiast świec. – Wykresy świecowe dla długich okresów nie są takim wiarygodnym źródłem informacji, jak ma to miejsce w przypadku tygodni. Dlatego też w pierwszej fazie analizy wskazane jest wykorzystanie wykresów liniowych bądź słupkowych – tłumaczy Neidek. Na pierwszym wykresie od lewej strony są notowania sWIG80. Widać na nim wyraźnie, że z kilkuletniej perspektywy indeks zachowuje tendencję wzrostową i zmierza w kierunku szczytu wszech czasów.