Mnogość instrumentów, kolorowe cyferki, branżowe słownictwo, skompilowany slang – to wszystko potrafi przerazić nowicjusza. Aby się w tym wszystkim połapać, trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Pierwsze kroki – stawiane przez uczniów – na wirtualnej giełdzie nie są łatwe. Emocje towarzyszące rozgrywce z pewnością nie dorównują tym w realu, potrafią jednak namieszać w głowie początkującego inwestora.
Poza podstawowym elementem, jakim jest kurs e-learningowy SIGG, ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych giełdą to rozmaite szkolenia. Gdzie ich szukać? Chociażby... na witrynie GPW. Prowadzenie działalności edukacyjnej jest jednym z celów statutowych warszawskiej giełdy. Wystarczy zajrzeć na portal www.gpw.pl (zakładka „Edukacja"), aby się przekonać, że nie są to puste słowa. Giełda regularnie organizuje szkolenia, seminaria i konferencje upowszechniające inwestowanie w instrumenty finansowe i wiedzę o rynku. Większość z nich odbywa się wspólnie z partnerami – instytucjami rynku kapitałowego, np. biurami maklerskimi.
Uczniowie zainteresowani bezpłatnymi szkoleniami powinni także regularnie zaglądać na strony internetowe biur maklerskich działających w naszym kraju. Praktycznie każda instytucja zajmuje się edukacją środowiska inwestorskiego (de facto: swoich klientów). Brokerzy organizują zarówno szkolenia stacjonarne (zazwyczaj w dużych miastach), jak i internetowe webinaria (dostępne w internecie). W większości przypadków udział jest bezpłatny. Częstym warunkiem uczestnictwa może być posiadanie rachunku maklerskiego w danej instytucji. Tutaj pojawia się problem, ponieważ uczniowie biorący udział w SIGG często są niepełnoletni (nie mogą posiadać rachunku inwestycyjnego). Zawsze można jednak nakłonić np. któregoś z rodziców do założenia rachunku.
Szukając wiedzy, warto również odwiedzać strony internetowe giełdowych spółek. Wiele z nich stara się dbać o drobnych inwestorów, organizując otwarte spotkania.
Uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mogą wysyłać pytania na adres [email protected]