Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.11.2017 09:51 Publikacja: 24.11.2017 09:51
Foto: Adobestock
Na listopadowej konferencji „Decentralized2017", poświęconej technologii blockchain, zaprezentowano dane, według których aż 82 proc. banków centralnych na świecie zajmuje się tematyką cyfrowych walut w kontekście ich praktycznego wykorzystania. Wśród obiektów zainteresowań najpopularniejszy nie jest wcale bitcoin, ale ethereum. 57 proc. banków centralnych testuje kod kryjący się za tą walutą, ponieważ daje on szerokie spektrum zastosowania inteligentnych kontraktów. W Polsce władze NBP podchodzą do tematu bardziej sceptycznie. Prezes Adam Glapiński stwierdził niedawno, że „bitcoin to jazda bez trzymanki". Na szczęście za ster próbuje złapać KDPW, które testuje łańcuch bloków w eVotingu. Nie jesteśmy jednak pionierami w tym temacie. Nasdaq zrobił to już w Estonii i zamierza wdrożyć takie rozwiązanie w Republice Południowej Afryki, we współpracy ze Strate, odpowiednikiem KDPW w Johannesburgu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Każdy sektor poza finansowym jest w jakiejś mierze beneficjentem niższych stóp procentowych– mówi Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.
Indeksy w USA mogą do końca wakacji ustanowić nowe, historyczne szczyty. To powinno wspierać też notowania na GPW, chociaż elementem niepewności jest u nas wpływ obniżek stóp procentowych na banki – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas