Jakie obszary są przedmiotem szczególnego zainteresowania fiskusa?
Andrzej Puncewicz: Przedmiotem dużego zainteresowania organów podatkowych są ostatnio rozliczenia w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych, co znajduje odzwierciedlenie w dużej liczbie wszczynanych kontroli. Administracja podatkowa koncentruje swoje działania na kwestiach związanych z cenami transferowymi oraz działaniach podatników, które – przynajmniej przez nią – są postrzegane jako niedozwolona optymalizacja podatkowa. To, że klauzula unikania opodatkowania weszła w życie do polskiego porządku prawnego dopiero 15 lipca 2016 r., nie znaczy, że podatnicy „optymalizujący" swoje rozliczenia przed tą datą mogą czuć się całkiem bezpiecznie. Organy podatkowe notorycznie sięgają po inne przepisy podatkowe (najczęściej art. 199a ordynacji podatkowej), dokonując ich kreatywnej interpretacji i stając na stanowisku, że możliwe jest skuteczne kwestionowanie rozliczeń sprzed wejścia w życie klauzuli ze względu na podatkowy cel dokonywanych operacji.
W odniesieniu do cen transferowych przedmiotem wielu kontroli jest rynkowy poziom wynagrodzenia z tytułu udzielenia finansowania, opłat licencyjnych, ale również wynagrodzenia z tytułu innych usług niematerialnych świadczonych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Można oczekiwać, że obszarem poddanym wkrótce starannej kontroli będzie rynkowość rozliczeń podatkowych podmiotów prowadzących działalnością strefową (zwolnioną z opodatkowania) i pozastrefową – do tych rozliczeń mają bowiem zastosowanie przepisy o cenach transferowych.
Niezmiennie od kilku lat urzędnicy prowadzą kontrole związane z podejrzeniem udziału w procederze wyłudzeń podatku VAT. Mimo że szereg nowych rozwiązań, takich jak JPK czy system podzielonej płatności (tzw. split payment), pozwolił na znaczne uszczelnienie systemu VAT, na razie nie zmniejsza się liczba kontroli w tym obszarze. Niestety, często ofiarą całego procederu padają rzetelni podatnicy, niezaangażowani świadomie w wyłudzenia VAT. Jest to związane z podejściem organów podatkowych – gdy dostrzegają one nieprawidłowości na jednym z etapów łańcucha dostaw, wszczynają kontrole u wszystkich kontrahentów z łańcucha, twierdząc często, że żaden z nich nie ma prawa odliczyć VAT z tytułu nabycia towaru pochodzącego od nierzetelnego podmiotu. W ten sposób wiele spółek (również tych największych) nie jest nawet świadomych ryzyka VAT w związku z obrotem towarowym lub nabywanymi surowcami, dopóki do ich drzwi nie zapuka kontrola.
Mamy też do czynienia z wyraźnym wzrostem wszczynanych spraw karnoskarbowych wobec osób zajmujących się sprawami gospodarczymi w kontrolowanych spółkach. Sprawy karnoskarbowe są często wykorzystywane instrumentalnie, żeby przerwać bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub wywrzeć nacisk na podatników i „zachęcić" ich do dobrowolnej korekty rozliczeń. Coraz częściej, szczególnie w sprawach dotyczących podatku VAT, organy faktycznie prowadzą jednak postępowania karnoskarbowe oraz stawiają zarzuty osobom odpowiedzialnym za sprawy finansowe spółki (najczęściej członkom zarządu).