Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.06.2020 14:22 Publikacja: 19.06.2020 19:00
Bożena Żuławnik_edytorial
Foto: materiały prasowe
Po ostatnich obniżkach stóp procentowych NBP coś takiego właściwie już nie istnieje. Średnia stawka dla lokat bankowych zakładanych w kwietniu po raz pierwszy w historii spadła poniżej 1 proc. Kolejne banki obniżają odsetki nawet do 0,01 proc. w skali roku. A przecież mamy kilkuprocentową inflację. No i podatek Belki... Na szczęście przynajmniej na razie nie ma ujemnych nominalnych stóp procentowych, ale realnie jak najbardziej tracimy. Nie dziwi zatem, że zaledwie przez miesiąc klienci wycofali z lokat bankowych 11 mld zł. To rekord. I co dalej? Może jednak trzeba zaakceptować pewne ryzyko i zainwestować oszczędności na giełdzie – bezpośrednio lub poprzez fundusze. W długim terminie nie powinniśmy żałować takiej decyzji. W przeciwnym razie możemy być pewni, że nasz kapitał realnie będzie się kurczył. Rzecz jasna dla kogoś, kto do tej pory trzymał się z dala od rynku kapitałowego, taka decyzja nie będzie łatwa. Przed jej podjęciem trzeba zdobyć choć trochę wiedzy. Podstawowe zasady? Nie kupuj akcji spółek, o których nic nie wiesz, nigdy nie korzystałeś z ich usług czy produktów, nie masz pojęcia, jak radzą sobie na tle konkurencji. Nie inwestuj w czasie, gdy jest głośno o rekordach na giełdzie. Najlepszym momentem do zakupu papierów jest mocna korekta. I co może najważniejsze – nigdy nie wykładaj od razu całego kapitału.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas