Fundusze akcji to obecnie dość mała część krajowego rynku. Ich aktywa w końcu kwietnia tego roku zbliżały się do 27 mld zł, podczas gdy łączne aktywa funduszy wynosiły 257,7 mld zł. Kwiecień był i tak wyjątkowo udanym miesiącem dla funduszy akcji. Po dwóch latach odpływu środków grupa ta w końcu zaczęła cieszyć się większym zainteresowaniem inwestorów. Podobnie było zapewne w maju.
Udział funduszy akcji w rynku spada od lat. Najmocniej rosły dotąd fundusze dłużne. Do niedawna ich udział przekraczał 40 proc. W ostatnich tygodniach klienci odwrócili się jednak od nich m.in. właśnie na korzyść funduszy akcji.
Walory spółek giełdowych znajdują się nie tylko w portfelach typowych funduszy akcji, ale także w funduszach mieszanych (np. zrównoważo-nych czy stabilnego wzrostu) oraz absolutnej stopy zwrotu. Ta ostatnia kategoria w ostatnich dwóch latach przeżywała jednak bardzo ciężkie chwile. Jej łączne aktywa stopniały z kilkunastu do kilku miliardów złotych. Kapitał zarządzany przez fundusze mieszane jest bardziej odporny na wahania. Obecnie ta kategoria notuje regularne wpłaty pochodzące ze składek na pracownicze plany kapitałowe.
Słabe wyniki, wysokie opłaty
Trudno się dziwić, że zainteresowanie funduszami akcji malało, skoro nie były one w stanie przynosić satysfakcjonujących wyników, a pobiera-ły dość wysokie opłaty na tle podobnych funduszy na Zachodzie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat średni wynik funduszy akcji polskich uniwersal-nych (najszersza grupa) to zaledwie kilka procent. Fundusze akcji małych i średnich spółek wypracowały w tym czasie przeciętnie ok. 35 proc. zysku. Tymczasem fundusze obligacji skarbowych, które charakteryzują się znacznie mniejszym ryzykiem i wahaniami notowań, zyskały średnio po ok. 50 proc. Dla porównania fundusze inwestujące w akcje amerykańskie osiągały ok. 100-proc. stopy zwrotu.
W krótszym okresie fundusze akcji inwestujące na polskim rynku również wypadają blado. W ciągu ostatnich pięciu lat dwucyfrowe stopy zwrotu wypracowały fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych (zyskały 15 proc.) oraz akcji amerykańskich (18 proc.). Niewiele niższymi rezultatami mogą się pochwalić fundusze obligacji długoterminowych. Natomiast fundusze inwestujące w akcje polskich małych i średnich spó-łek są w tym samym okresie lekko pod kreską, a fundusze szerokiego krajowego rynku akcji notują straty sięgające 20 proc.