Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.09.2020 18:30 Publikacja: 20.09.2020 18:30
Paweł Sawicki adwokat, partner w kancelarii NGL Legal
Foto: KATARZYNA WISNIEWSKA
Jak zmienił się sposób prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających w dobie Covid?
To może zaskakujące, ale koronawirus i ograniczenia wynikające z obostrzeń związanych z pandemią oraz nagła, powszechna zmiana trybu pracy stacjonarnej na „home office" nie miały aż tak dużego wpływu na metodologię prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających. Oczywiście wiele czynności wymagało dostosowania do nowego sposobu wykonywania pracy i dopasowania rozwiązań technicznych służących do osiągnięcia celów postępowania wewnętrznego. Konieczne jest znalezienie sposobu na przezwyciężenie określonych ograniczeń obiektywnych, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania i zabezpieczania dowodów. Z odsieczą idą liczne rozwiązania technologiczne, które generalnie umożliwiły przeniesienie pracy z trybu offline do online. Nie jesteśmy więc na straconej pozycji i nadal możemy efektywnie prowadzić wewnętrzne postępowania wyjaśniające. W wielu przypadkach przyspieszona transformacja cyfrowa wręcz ułatwiła gromadzenie materiału dowodowego – przykładowo, sprzyjają temu wszelkie rozwiązania chmurowe, które ogólnie rzecz biorąc – ułatwiają przechowywanie i katalogowanie danych elektronicznych oraz dostęp do nich, bez konieczności fizycznej obecności w firmie. Z drugiej strony mamy też liczne nowe wyzwania, przede wszystkim w sferze zapewnienia bezpieczeństwa danych, kompletności materiału dowodowego oraz zachowania poufności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas