Czym jest cooperative compliance?
Jest to koncepcja zacieśnionej współpracy organów podatkowych z podatnikami, która w wielu krajach jest rozwijana i stosowana z sukcesami od wielu lat. W założeniu bazuje ona na trzech podstawowych zasadach: zaufaniu, dwustronnej współpracy i transparentności.
W zależności od kraju może mieć różne wymiary i przybierać różne formy – mediacji, konsultacji, zawierania porozumień czy też współpracy w ramach tzw. monitoringu horyzontalnego. Współpraca na linii podatnik – administracja skarbowa polegać ma na przyznaniu podatnikowi pewnego rodzaju przywilejów (np. w zakresie częstotliwości przeprowadzanych kontroli, domniemania dochowania należytej staranności, mniejszych odsetek za zaległości itp.) w zamian za zobowiązanie się podatnika do określonej transparentności i wprowadzenia w organizacji mechanizmów zmniejszających prawdopodobieństwo popełnienia błędów w rozliczeniach podatkowych (ang. tax confrol framework, w Polsce znane jako Ramy Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego).
Głównym celem cooperative compliance jest zwiększenie dobrowolnego wypełniania obowiązków podatnika i zmniejszenie kosztów jego obsługi przez aparat skarbowy.
Jan Furtas