Za 0,5 mln rubli (35 tys. zł) Grupa CCC sprzedała spółkę Obuv, dawniej – CCC Russia. Transakcję, w której nieujawniony przez polską spółkę nabywca przejął jej biznes w Rosji, zawarto 17 maja. Zarząd obuwniczo-odzieżowej grupy pod kierownictwem Marcina Czyczerskiego poinformował o tym w sprawozdaniu za I kwartał 2022 r., zakończony 30 kwietnia. Dodał, że rozliczenie sprzedaży udziałów Obuv zostanie przeprowadzone w skonsolidowanym sprawozdaniu za pierwsze półrocze bieżącego roku.

Z formalnego punktu widzenia, aby transakcja doszła do skutku, tak jak chce zarząd, instytucje finansujące Grupę CCC muszą się zgodzić na to, aby rosyjski biznes nie był elementem zabezpieczeń, które wcześniej wynegocjowały. Jak powiedział w czwartek Marcin Czyczerski, prezes CCC, banki już się na to zgodziły. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda posiadaczy obligacji CCC. Zarząd zwołał ich zgromadzenie na 20 czerwca.

Rosyjskie odpisy

Tak czy inaczej CCC deklaruje, że nie będzie handlować w Rosji. – Przygoda z Rosją się zakończyła i nie będziemy myśleć o tym rynku do czasu uspokojenia sytuacji – powiedział Marcin Czyczerski.

GG Parkiet

Wyniki za I kwartał noszą ślady tej decyzji. Rosyjski biznes został przeniesiony do działalności zaniechanej, co oznacza, że przychody i wyniki grupy z podstawowej działalności są pozbawione wpływu tamtejszej działalności. Ale w aktywach pojawiła się pozycja dotycząca majątku na sprzedaż w wysokości 85 mln zł, a 52 mln zł odpisu aktualizującego wartość aktywów w Rosji obniżyło wyniki kwartalne.

W efekcie przy 1,88 mld zł przychodu (wzrost o 33 proc. rok do roku) strata operacyjna grupy wyniosła 56 mln zł (skurczyła się), a strata netto z działalności kontynuowanej 160 mln zł. Uwzględniając stratę spółki rosyjskiej, strata netto grupy sięgnęła 205 mln zł.

Według Tomasza Sokołowskiego, analityka Santander Biuro Maklerskie, wyniki Grupy CCC w kolejnych kwartałach nadal będą pod presją rosnącej inflacji, powodującej, że w portfelach konsumentów będzie realnie mniej pieniędzy.

Mimo niesprzyjających czynników zarząd CCC podtrzymał plany, które zakładają, że obroty grupy przekroczą 20 mld zł w 2025 r., a marża EBITDA 12 proc.

W tym roku grupa liczy na około 10 mld zł przychodu. Chce rosnąć m.in. dzięki dokładaniu kolejnych kategorii towarów, otwieraniu kolejnych sklepów z odzieżą i obuwiem w niskich cenach – Half Price – czy zwiększaniu sprzedaży zagranicznej i wchodzeniu w nowy model biznesu e-commerce – marketplace.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

– Mamy w zanadrzu wiele narzędzi poprawiających marżę brutto ze sprzedaży – mówił natomiast Kryspin Derejczyk, odpowiedzialny za finanse CCC.

Jeśli chodzi o sposoby na oszczędności, to CCC zrezygnowało z partnerów franczyzowych na Litwie, Łotwie i Estonii. 12 sklepów, które tam ma, będzie prowadzić samo.

Za i przeciw IPO

Zarząd CCC podtrzymuje plan upublicznienia internetowej Grupy Modivo (d. eObuwie) w tym lub przyszłym roku. – Nastroje rynkowe nie są sprzyjające dla spółek czysto e-commerce'owych, każdy ma tego świadomość – mówił Marcin Czyczerski.

Tymczasem biznes Grupy Modivo to w części także sklepy „tradycyjne", a ich format – przekonywał prezesa – ma budzić podziw u międzynarodowych graczy. Czyczerski nie wykluczył, że handel odzieżą i obuwiem w sieci w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej zanotuje w tym roku ujemną dynamikę. Według niego Grupa Modivo będzie zwiększać udział w takim torcie „ponadnormatywnie".

Pytany o zachowanie konsumentów, przyznał, że „przesuwają się do niższych progów cenowych", ale – dodawał – że średni paragon w Modivo i eObuwie rośnie.