- Decyzja ta jest wynikiem głębokiej analizy ekonomicznej przeprowadzonej przez Bunge, głównego akcjonariusza spółki – wyjaśnia Wojciech Jachimczyk, dyrektor generalny Kruszwicy. W wyniku tej decyzji zdecydowana większość produkcji margaryn konsumenckich zostanie przeniesiona w tym roku do Centrum Produkcji Margaryn Bunge Polska w Karczewie. Oznacza to etapowe wygaszanie produkcji odbywającej się obecnie w warszawskiej fabryce. Część maszyn odkupi Bunge Polska.

Zarząd spodziewa się, że decyzja o przeniesieniu produkcji przyniesie spółce korzyści finansowe, wynikające z obniżenia kosztów, związanych z utrzymywaniem produkcji w zakładzie w Warszawie przy ul. Radzymińskiej. Jego  lokalizacja powoduje trudności w zakresie ochrony środowiska i logistyki oraz może być uciążliwa dla lokalnej społeczności – uważa Kruszwica.

- Zlecenie produkcji margaryn konsumenckich jest również kolejnym krokiem do specjalizacji poszczególnych spółek grupy Bunge w Polsce. Pierwszym była konsolidacja funkcji sprzedaży i marketingu dla margaryn konsumenckich w ramach ZT Kruszwica, w efekcie czego od 2010 roku, jesteśmy wyłącznym dystrybutorem margaryn konsumenckich, produkowanych w zakładzie w Karczewie pod markami należącym do spółki Bunge Polska. Wszystkie te działania mają na celu umacnianie naszej pozycji rynkowej w tym segmencie – dodaje Jachimczyk.

Kruszwica  jest liderem na rynku olejów roślinnych w Polsce oraz jednym z największych graczy w segmencie margaryn konsumenckich i mixów, a także margaryn i tłuszczów profesjonalnych. Główne marki giełdowej spółki to: olej Kujawski, Oliwier, Bartek, margaryny Smakowita, Masmix, Masło Roślinne i Benecol.

Umowa na produkcję margaryn przez Bunge w okresie najbliższych 5 lat ma wartość około 140 mln zł. Zawarto ją na czas nieokreślony, przy czym każda ze stron może wypowiedzieć umowę w dowolnym czasie, bez konieczności wskazania przyczyny, z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia.