Yaron Bruckner - szara eminencja

Jedną z ważniejszych ról w najnowszej historii warszawskiego holdingu odegrał Yaron Bruckner i należąca do jego rodziny firma Eastbridge. W Elektrimie pojawił się on w drugiej połowie 1999 r. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęły się kontakty polskiej spółki z Vivendi.

Publikacja: 11.05.2002 09:40

Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie Yaron Bruckner był osobą, która wprowadziła Francuzów do Elektrimu. Y. Bruckner w stosunkowo krótkim czasie wszedł do rady nadzorczej warszawskiego holdingu, w której zasiadał do maja 2001 r.

Od geszeftu do biznesu

Yaron Bruckner stał się na tyle interesującą postacią, że jego życiorys opublikowany został w jednym z kwietniowych wydań "The Wall Street Journal Europe". Z publikacji tej można się dowiedzieć, że korzenie firmy Eastbridge sięgają czasów drugiej wojny światowej. Wtedy to ojciec Yarona Brucknera Joachim (jedyna osoba z najbliższej rodziny, która przeżyła holokaust) po ucieczce z Lwowa do Budapesztu, będąc jeszcze nastolatkiem, zajął się handlem z Rosjanami okupującymi Węgry. Po wojnie Joachim Bruckner osiedlił się w Brukseli. Jego działalność handlowa rozwinęła się na organizowaniu transakcji między Europą Zachodnią a wschodnim blokiem krajów komunistycznych. - Historia ojca nauczyła mnie, że wszystko może się wydarzyć. Warunkiem sukcesu jest szczęście - mówi cytowany przez WSJE Yaron Bruckner. Lekcje, które odebrał w rodzinnym biznesie, pozwoliły mu na usamodzielnienie się. Firma Eastbridge, która powstała w 1993 r., w 71% należy do rodziny Brucknerów, w 10% do Citigroup. Reszta kontrolowana jest między innymi przez fundusze inwestycyjne, takie jak ING Barings czy Morgan Stanley. Dziś Eastbridge ma prawo do dystrybucji w Polsce, Czechach i na Słowacji produktów takich marek, jak Kodak, Clarins i Chanel. Eastbridge kontroluje sieć sklepów EMPiK oraz uczestniczyło w prywatyzacji Domów Towarowych Centrum.

Jak zarobić na Elektrimie

Yaron Bruckner ma opinię osoby mającej bardzo dobre układy wśród polskich polityków, przy czym chodzi tu raczej o lewą stronę krajowej sceny. Podobno właśnie dzięki niemu spory wokół Elektrimu ocierały się o Kancelarię Prezydenta.

Do sukcesów tego menedżera, oprócz wprowadzenia do warszawskiego holdingu Vivendi, można zaliczyć transakcję sprzedaży holdingowi dwóch firm internetowych - Easy Net i AGS New Media. Obie spółki początkowo miały być przejęte za akcje Elektrimu, których emisję w 2000 r. uchwaliło NWZA holdingu. Co ciekawe, była to jedyna emisja, na którą zgodzili się akcjonariusze. Zarząd giełdowej spółki zaproponował bowiem jeszcze wypuszczenie akcji na opcje menedżerskie oraz na nowe inwestycje Elektrimu. Choć emisja dla Eastbridge została uchwalona, nigdy do niej nie doszło. Oznaczało to dla Elektrimu konieczność, zapłacenia za akcje gotówką. Woli zrealizowania tej inwestycji jednak nie było, co szczególnie widoczne stało się po wymianie w 2001 r. rady nadzorczej Elektrimu. Spółka chciała się wycofać z umowy z Eastbridge. Nie było to jednak takie proste. Yaronowi Brucknerowi, przy współpracy z Kancelarią Weil & Gotshal & Manges, udało się zabezpieczyć swe roszczenia na całym należącym do giełdowej firmy pakiecie udziałów w Elektrimie Telekomunikacja. Był to poważny cios dla Elektrimu, który uniemożliwiał m.in. sfinalizowanie planowanej transakcji sprzedaży 2% ET Vivendi. Giełdowy holding ostatecznie skapitulował i przejął Easy Net i AGS New Media, wypłacając Eastbridge łącznie 41,9 mln euro. W marcu tego roku zgłoszony został wniosek o upadłość obu spółek.

Choć teoretycznie wydawało się, że Elektrim nie miał wyjścia i musiał porozumieć się z Eastbridge, to z przeprowadzonych przez nas rozmów wynika, że wcale tak nie było. Na takie a nie inne rozstrzygnięcie sprawy nalegał podobno Vivendi.O Eastbridge w kontekście Elektrimu głośno zrobiło się ponownie w I kwartale tego roku, kiedy okazało się, że chce on, wspólnie z Citibankiem i BRE, przejąć kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacja, czyli głównie nad Polską Telefonią Cyfrową. - Cokolwiek mówi się o Yaronie Brucknerze, to trzeba mu przyznać, że jest bardzo skuteczny. Świadczy o tym choćby fakt, że do swych pomysłów przekonał BRE Bank - mówił w nieoficjalnej rozmowie prawnik z jednej z kancelarii zaangażowanej w sprawy związane z Elektrimem.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego