Rewolucja kadrowa w CDM Pekao SA

Jan Kuźma, prezes zarządu CDM Pekao SA, oraz Marcin Sadlej - jego zastępca, zostali odwołani z zajmowanych stanowisk. Tymczasowo pełnienie funkcji prezesa powierzono Błażejowi Borzymowi - mówi. Bank nie komentuje tych decyzji i nie chce podać ich przyczyn. Wiele wskazuje jednak na różnice na temat wizji rozwoju domu maklerskiego.

Publikacja: 13.07.2002 08:11

Przesłany w piątek wieczorem komunikat Pekao SA jest bardzo lakoniczny: "Rada nadzorcza CDM Pekao SA podjęła decyzję o zmianie składu zarządu. Odwołano Jana Kuźmę i Marcina Sadleja. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa powołano Błażeja Borzymę, a na członków zarządu - Adama Niwińskiego i Leszka Nałęcza".

Sebastian Łuczak, rzecznik prasowy banku, nie chce podać przyczyn. - Nigdy nie komentujemy decyzji personalnych - mówi. Podobnie wypowiada się jeden z zainteresowanych. - Nie chcę nic komentować - stwierdza M. Sadlej.

Rzecznik prasowy nie wypowiada się także, czy dwóm odwołanym osobom zaproponowano pracę w innym miejscu w Grupie Pekao SA. Z informacji PARKIETU wynika jednak, że tak się nie stało.

Odwołanie jednocześnie dwóch osób z zarządu największego polskiego domu maklerskiego rodzi od razu spekulacje na temat przyczyn takiego posunięcia. Tym bardziej że wiodąca pozycja CDM Pekao SA na rynku usług maklerskich wydaje się niezagrożona, a broker prowadzi chyba we wszystkich rankingach. Można domniemywać, iż najprawdopodobniej poszło o różnice na temat wizji dalszego rozwoju firmy. W podobnych okolicznościach w lutym 2001 roku odwołano Tomasza Adamskiego. Wówczas bank poinformował, że zmiana ta wiąże się ze strategią grupy Pekao, należącej do włoskiego UniCredito Italiano. Powołany w jego miejsce Jan Kuźma miał bardziej pasować do nowych koncepcji.

Z naszych informacji wynika, że bank chce pozbyć się osób, które stawiają opór przeciwko takiej integracji działalności maklerskiej w ramach Grupy, na której stracić miałby sam CDM.

Potwierdzać to może także dobór nowej kadry zarządzającej. Powołany Błażej Borzym dotychczas był dyrektorem departamentu strategii marketingowej i rozwoju produktów w pionie bankowości indywidualnej Pekao SA. Adam Niwiński, kierujący wcześniej spółką zależną Softbanku - FinFin, wedle komunikatu banku, zajmował się "projektem w pionie alternatywnych kanałów dystrybucji" Pekao SA. Z ludzi związanych z CDM Pekao SA w zarządzie pozostał jedynie jego dyrektor finansowy - Leszek Nałęcz.

Komentarz

Dziwnie układają się losy największego domu maklerskiego w Polsce. Wydaje się, że walec historii rozjedzie wkrótce niezależność tego brokera. Można przypuszczać, iż bank postawi na integrację kanałów sprzedaży swoich wszystkich produktów - począwszy od tych tradycyjnych, bankowych, przez ubezpieczeniowe (teraz są to polisy Allianza) do kapitałowych. Zamiast banku i domu maklerskiego będzie więc supermarket. Z punktu widzenia akcjonariusza - koncepcja jak najbardziej ciekawa - pozwoli ograniczyć koszty i zwiększyć sprzedaż różnych usług tej samej firmy lub jej sojuszników. Dla wielu klientów będzie to rozwiązanie wygodne. Dla aktywnych inwestorów giełdowych - chyba niekoniecznie.

Obawiam się jednak, że w procesie tej unifikacji bank straci część swoich klientów, którzy nie chcą być obsługiwani w finansowych supermarketach. Aktywni inwestorzy wybiorą mniejsze biura, które zapewnią im prywatność i elitarność. Oczywiście, jeśli owe mniejsze biura zdołają w ogóle przeżyć przeciągający się już ponaddwuletni kataklizm.

Można się obrażać na to, że pada deszcz. I na to, że jesteśmy chyba świadkami końca epoki tradycyjnych domów maklerskich. Biegu rzeki jednak nie zmienimy. Więc, zamiast kwękać, spójrzmy na zalety zmian. Może bardziej powszechny dostęp do inwestowania, choć przypominający pozbawiony duszy supermarket, pozwoli na to, że na giełdzie - pewnie bardziej pośrednio niż bezpośrednio - pojawią się nowi inwestorzy. Nowi inwestorzy i nowe pieniądze. A starzy wyjadacze i tak znajdą własne miejsca, z dala od wystandaryzowanych hipermarketów finansowych.Nowi członkowie zarządu CDM Pekao SA

Błażej Borzym

Od 2001 r. pracował w Banku Pekao SA, gdzie był m.in. dyrektorem ds. projektów w Pionie Bankowości Korporacyjnej i Międzynarodowej oraz dyrektorem Departamentu Strategii Marketingowej i Rozwoju Produktów w pionie Bankowości Indywidualnej.

Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGH. W latach 1993-2001 pracował w BRE Banku SA na stanowiskach: dealera rynku międzybankowego, menedżera klienta korporacyjnego, dealera Corporate Desk, koordynatora prac Corporate Desk, doradcy ds. marketingu i rozwoju produktów rynku finansowego oraz wicedyrektora Departamentu Rynków Finansowych.

Leszek Nałęcz

Przed powołaniem na członka zarządu CDM Pekao SA piastował stanowisko dyrektora finansowego CDM Pekao SA. Absolwent Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS. Pracę zawodową rozpoczął w 1991 roku w Orbis Casino, potem pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, Banku Pekao SA, Polskim Banku Inwestycyjnym SA oraz Trinity Management - firmie zarządzającej NFI Jupiter SA.

Adam Niwiński

Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu SGH. W latach 1997-2000 - konsultant w The Boston Consulting Group. W latach 2000-2002 - prezes zarządu FinFin SA, firmy zarządzającej portalem Expander.pl. W ostatnim czasie kierował projektem w Pionie Alternatywnych Kanałów Dystrybucji w Banku Pekao SA.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego