- Brak danych jest naszą bolączką - mówi Krzysztof Bielecki, prezes Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. - Informacje spływające z firm leasingowych dotyczą maszyn i urządzeń oraz środków transportu. W obu segmentach mogą znaleźć się maszyny budowlane. Działy handlowe i finansowe firm leasingowych nie klasyfikują osobno maszyn budowlanych - dodaje.
Informacji takich nie można znaleźć także w branżowych czasopismach, jak np. "Polski Rynek Leasingu". Nie dysponuje nimi również Główny Urząd Statystyczny. Być może jednak w najbliższym czasie dostępne będą dokładniejsze informacje. Dowiedzieliśmy się bowiem, że Związek Przedsiębiorstw Leasingowych jest w trakcie opracowywania szczegółowych raportów dotyczących leasingu maszyn budowlanych.
Udział i struktura
Pomimo braku dokładnych informacji szacunki mówią, że sprzęt dla budownictwa stanowi ok. 10% leasingowanych maszyn i urządzeń. - I prawdopodobnie pokrywają się one z rzeczywistością - mówi Adam Surowski, dyrektor pionu handlowego BRE Leasing.
W ubiegłym roku przedsiębiorstwa zrzeszone w ZPL oddały w leasing maszyny i urządzenia za 1,8 mld zł. Na podstawie szacowanego udziału można zaryzykować twierdzenie, że na firmy branży budowlanej przypada ok. 200 mln zł. To niewiele w porównaniu np. z maszynami dla przemysłu spożywczego czy poligraficznego, które stanowią prawie połowę użyczanego sprzętu.