Floty na ulicach

Polskie firmy zaczynają uświadamiać sobie to, co jest oczywiste na Zachodzie. Zaczynają liczyć, ile dodatkowych kosztów może generować działalność poboczna. Dlatego też coraz częściej decydują się na "wyrzucenie" ich na zewnątrz poprzez outsourcing.

Publikacja: 24.07.2003 10:04

Jednym z takich kosztów są wydatki na utrzymanie parku samochodowego. Coraz większą popularność zatem zdobywają usługi zarządzania flotą aut.

- Kolejne lata przyniosą dynamiczny rozwój rynku - uważa Leszek Pomorski, wiceprezes zarządu Prime Car Management. - Nawet jeżeli nasza gospodarka nie przyspieszy i firmy wolniej będą się rozwijać, to i tak nie zrezygnują z szukania oszczędności. Sądzę także, że przepisy podatkowe zostaną zmienione i umożliwią odliczanie podatku VAT przy leasingu samochodów osobowych. Dodatkowo ożywiłoby to rynek.

Daleko do Europy

Z badań wynika, że tylko 5% krajowych przedsiębiorstw korzysta z usług firm zewnętrznych. Większość - ok. 80 % - samodzielnie zarządza swymi samochodowymi flotami. Pozostałe posiadają samochody na własność lub je wynajmują.

- Ostrożny byłbym w szacowaniu wielkości rynku outsourcingu samochodów, ponieważ brakuje całościowych danych - mówi Leszek Pomorski. - W ubiegłym roku przedsiębiorstwa kupiły ok. 300 tys. samochodów. Z tego w pełny leasing wziętych zostało ok. 15 tys., co daje udział w wysokości 2%. W ramach zewnętrznego zarządzania pozyskanych było ok. 30 tys. samochodów, czyli jakieś 4-5%.

Tymczasem w krajach Europy Zachodniej usługi te są znacznie bardzie popularne. Ich udział w rynku samochodów korporacyjnych wynosi ok. 40-50%, a w niektórych krajach, jak np. Dania, nawet 60%. - Mamy zatem sporo do nadrobienia, ale jestem przekonany, że zdecydowanie będziemy podążać w tym kierunku - dodaje wiceprezes zarządu Prime Car Management.

Na Zachodzie firmy wolą wynajmować samochody. Nasi przedsiębiorcy też zaczynają to rozumieć. Po roku korzystania z usług zewnętrznej firmy koszty spadają o 10 i więcej procent.

Dwa warianty

O wyborze formy zarządzania flotą samochodową powinny decydować finansowe i organizacyjne priorytety przedsiębiorstwa. Istnieją dwie możliwości: wynajem długoterminowy (full service leasig) i zarządzanie flotą (car fleet management). Pierwsza jest umową leasingu operacyjnego, rozszerzoną o dodatkowe usługi. Firma udostępniająca samochody najpierw nabywa je u wybranego przez klienta dealera. To ona finansuje zakup i jest właścicielem samochodów w czasie trwania umowy. Koszty dla klienta są stałe. Opłata miesięczna zawiera ratę leasingową i opłaty za usługi dodatkowe, jak koszty serwisu i przeglądów okresowych. Obejmuje ona także ubezpieczenie komunikacyjne.

Zarządzanie flotą natomiast polega na zakupieniu nowych lub oddaniu już posiadanych samochodów w zarządzanie firmie outsourcingowej. Finansującym zakup i właścicielem samochodów w trakcie trwania umowy jest zatem klient. Koszty wynikające z eksploatacji uwzględniane są na jednej zbiorczej fakturze. Są to wydatki ponoszone na bieżąco za dostarczone usługi, zatem kwota co miesiąc może być różna.

Dynamiczny rozwój

- W naszym kraju jest niewiele firm używających kilka tysięcy samochodów - mówi Leszek Pomorski. Średnia liczebność floty w polskim przedsiębiorstwie to 50 do 100 samochodów. W Europie natomiast standardem jest flota rzędu 500 aut. U nas także pokutują zaszłości z poprzedniego systemu, a mianowicie przekonanie, że aby mieć nad czymś kontrolę, trzeba być tego właścicielem.

Naszym rynkiem interesują się kolejne firmy outsourcingowe, także z kapitałem zachodnim. Obecnie największe udziały w rynku posiadają takie firmy, jak DaimlerChrysler, EFL, Arval, Prime Car Management, ING Car Lease czy LeasePlan.

Przyczyny wzrostu

liczby zakontraktowanych samochodów:

l trudna sytuacja gospodarcza i chęć redukowania kosztów w firmach

l niższe koszty wynikające z eksploatacji i serwisu

l świadomość na rynku usług ubezpieczeniowych

l chęć odejścia od posiadania własnych środków transportu na rzecz wynajmowanychCo zawiera oferta?

Full service leasing

- Serwisowanie samochodów. Zarządzający współpracuje z sieciami serwisowymi, gwarantując wysoki poziom usług oraz specjalne rabaty flotowe, dzięki którym niższe są koszty serwisu.

- Coroczna wymiana opon letnich i zimowych oraz ich przechowywanie.

- Podstawienie samochodu zastępczego na wypadek awarii lub kolizji.

- Pełne ubezpieczenie pojazdów i likwidacja szkód komunikacyjnych.

- Opieka Centrum Technicznego.

Fleet management

- Karty serwisowe, które pozwalają na nadzór nad eksploatacją aut przez Centrum Techniczne.

- Bezgotówkowy sposób rozliczania paliwa - specjalne karty koncernów naftowych.

- Bezgotówkowy sposób rozliczania kosztów serwisu.

- Stałe raporty menedżerskie zawierające bieżącą informację o przebiegu eksploatacji samochodów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego