Listy zastawne i ich znaczenie

Przed II wojną często emitowanymi na rynku polskim papierami wartościowymi były listy zastawne. Dziś ich znaczenie dla gospodarki jest stosunkowo niewielkie.

Publikacja: 08.10.2003 10:15

Zasady emisji, zbywania, nabywania, wykupu i zabezpieczania listów zastawnych reguluje ustawa z 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Podstawę emisji tego rodzaju walorów stanowią ściśle określone wierzytelności banku hipotecznego. Jeżeli wierzytelności są zabezpieczone hipotekami, papier wartościowy nazywany jest hipotecznym listem zastawnym. Bank hipoteczny zobowiązuje się w nim do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych w stosunku do uprawnionego podmiotu.

Publiczny list zastawny

W sytuacji gdy podstawę emisji stanowi wierzytelność z tytułu kredytu zabezpieczonego w części wraz z należnymi odsetkami, gwarancją lub poręczeniem NBP, Europejskiego Banku Centralnego, rządów lub banków centralnych państw członkowskich UE, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub Skarbu Państwa, powstały walor określany jest mianem publicznego listu zastawnego. Do tej kategorii zalicza się również papiery wartościowe oparte na kredytach udzielonych wyżej wymienionym podmiotom oraz oparte na kredytach zabezpieczonych w części wraz z należnymi odsetkami, gwarancją lub poręczeniem jednostek samorządu terytorialnego i kredytach udzielonych tym jednostkom. Hipoteczne i publiczne listy zastawne mogą być zarówno dokumentami imiennymi, jak i na okaziciela. Co więcej, ustawodawca oba rodzaje walorów niemal w identyczny sposób uregulował. Poza rodzajem wierzytelności, stanowiącym podstawę do emisji, jedyna istotna różnica między nimi polega tym, że do publicznych listów zastawnych nie stosuje się przepisów w zakresie zabezpieczania hipoteką.

Cechy dokumentu

Hipoteczny list zastawny powinien zawierać co najmniej kilka istotnych informacji. Przede wszystkim musi wskazywać podstawę prawną emisji, nazwę i siedzibę banku hipotecznego emitującego walory, serię i numer dokumentu, datę i miejsce jego wystawienia oraz podpisy osób uprawnionych do zaciągania zobowiązań i podpis powiernika. List zastawny powinien również określać wartość nominalną, datę od której nalicza się oprocentowanie, terminy wypłaty odsetek, termin wykupu, miejsce płatności oraz warunki wykupu. W sytuacji gdy termin wykupu jest dłuższy niż 5 lat, dokument musi zawierać informację, że po upływie 5 lat od dnia emisji bank hipoteczny może dokonać jego umorzenia przed terminem wykupu oraz informację o jego warunkach. W hipotecznym liście zastawnym powinna się również znaleźć formuła mówiąca, że właścicielowi waloru nie przysługuje prawo wcześniejszego niż w określonym terminie przedstawienia go do wykupu. Jeżeli list zastawny jest emitowany w formie zdematerializowanej (zapis komputerowy), wówczas wszystkie dane powinny znaleźć się w treści świadectwa depozytowego lub innego dokumentu wydanego uprawnionej osobie.

Bank hipoteczny

Banki hipoteczne tworzy się wyłącznie w formie spółki akcyjnej. Mogą wykonywać wyłącznie te czynności, na które pozwala im ustawa. Ich katalog poza emisją listów zastawnych obejmuje m.in. udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką, emisję obligacji oraz przechowywanie papierów wartościowych. Ustawa wyznacza bankom hipotecznym limity, do jakich mogą emitować tego typu walory. Jeden z nich określa, że łączna kwota nominalnych wartości znajdujących się w obrocie listów zastawnych banku nie może przekraczać 40-krotności jego funduszy własnych.

Listy zastawne na giełdzie

Inwestorzy instytucjonalni w Niemczech stanowią przeważającą część nabywców listów zastawnych, jednakże instrumenty te, znajdując się w obrocie giełdowym, dostępne są także dla indywidualnych inwestorów i stanowią z pewnością dobrą alternatywę dla obligacji Skarbu Państwa, szczególnie ze względu na wyższą rentowność. Wprowadzenie listów zastawnych na Giełdę Papierów Wartościowych jest więc perspektywicznym celem rozwoju bankowości hipotecznej w Polsce. Pozostało jednak jeszcze wiele przeszkód do usunięcia, zarówno natury prawnej, jak i dotyczących ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, bo przy niestabilnej inflacji oraz stosunkowo wysokich stopach procentowych, emisja długoterminowych instrumentów dłużnych o stałym kuponie, a taki mają mieć docelowo listy zastawne, jest ryzykowna i nieopłacalna.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego