Reklama

MSP potwierdza otrzymanie oferty rosyjskiego RAO JES na ZE PAK

Warszawa, 29.04.2004 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało w marcu ofertę rosyjskiej firmy energetycznej RAO JES na zakup 50% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), ale skierowało Rosjan do Elektrimu jako obecnego inwestora ZE PAK, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka, potwierdzając nieoficjalne informacje dziennika ?Rzeczpospolita".

Publikacja: 29.04.2004 13:02

?Dostaliśmy pismo z RAO, ale w obecnej sytuacji wystąpiliśmy do RAO, żeby z tym tematem poszło do Elektrimu, nie do nas, dlatego że Elektrim jest związany z nami umową prywatyzacyjną i nie możemy swoich 50% sprzedać czy zaoferować komukolwiek" - powiedział Soroka w Sejmie odpowiadając na pytania posłów.

Według informacji gazety RAO JES w konsorcjum z polskim Triton Holding oraz niemiecką spółką energetyczną OstElektra złożył w MSP w połowie marca ofertę zakupu 50% akcji ZE PAK. Konsorcjum chciałoby kupić także kopalnie węgla brunatnego.

?Z tego, co wiem, to RAO nie zgłosiło się do Elektrimu" - dodał wiceminister.

Także prezes Elektrimu Piotr Nurowski powiedział ?Rz", że nikt ze strony rosyjskiego koncernu nie zwracał się do niego w kwestii podjęcia rozmów o elektrowniach.

Notowany na giełdzie w Warszawie Elektrim kupił akcje PAK-u od Skarbu Państwa w 1999 roku. Obecnie, po podwyższeniu kapitału Elektrim posiada 38,5% ZE PAK. Elektrim zobowiązał się do budowy jednego lub dwóch bloków o mocy nie niższej niż 460 MW w ciągu sześciu lat od podpisania umowy.

Reklama
Reklama

Jednakże trudności z pozyskaniem finansowania powodują, że spółka nie jest w stanie wywiązać się z podjętych wcześniej zobowiązań. Według ostatnich informacji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który juz w styczniu pozytywnie ocenił projekt inwestycji w PAK II, czyli nowy blok energetyczny, przedłużył termin decyzji do lipca. (ISB)

tom/bb

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama