"Prywatyzacja spółki poprzez podwyższenie jej kapitału to straszny błąd. Spowodowało to strategiczny konflikt pomiędzy interesem państwa a interesem inwestorów finansowych w tej spółce, zainteresowanych maksymalizacją zysku" - dodał minister.
PGNiG zadebiutowało na warszawskiej giełdzie we wrześniu br., oferując akcje z nowej emisji, z której pozyskało ok. 2,7 mld zł.
Jeszcze przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Platforma Obywatelska (PO) zapowiadały możliwość nacjonalizacji części majątku gazowego monopolisty. M.in. wiceszef PO Jan Rokita mówił wówczas, że nowy rząd - PO i PiS-u - może znacjonalizować gazociągi i infrastrukturę przesyłową posiadane przez tę firmę. Jego zdaniem, nacjonalizacja byłaby zgodna z konstytucją i zostałaby przeprowadzona za odszkodowaniem.
Obecnie PGNiG posiada 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, która zajmuje się przesyłem gazu jamalskiego do Polski i dalej do Europy Zachodniej i jest operatorem służącej temu infrastruktury przesyłowej.
PGNiG jest ponadto formalnym właścicielem krajowego majątku przesyłowego o wartości ok. 4,5 mld zł, z którego w drodze leasingu operacyjnego korzysta obecnie Gaz-System, operator systemu przesyłowego, należący w 100% do Skarbu Państwa. (ISB)