Zmienią właściciela, ale kredytodawcy na razie nie zmieniają

Publikacja: 03.01.2007 06:47

BPH Bank Hipoteczny, największa spółka zależna BPH, choć niedługo zmieni właściciela, to nadal zamierza korzystać z dobrodziejstw swojego akcjonariusza. A raczej z jego pieniędzy. W ostatnich dniach ubiegłego roku BPH przyznał swojej hipotecznej instytucji krótkoterminową linię kredytową do łącznej kwoty 242 mln euro (928,5 mln zł) w celu finansowania jego bieżącej działalności. Tym samym zaangażowanie kredytowe BPH wobec tego banku hipotecznego w ostatnich dwunastu miesiącach wzrosło do ponad 1,32 mld zł i przekracza 10 proc. kapitałów własnych BPH. BPH Bank Hipoteczny dodatkowo podpisał kilka dni temu z BPH aneks do umowy o przeprowadzenie programu emisji papierów dłużnych z marca 2003 r., a maksymalna wartość programu została podwyższona z 300 do 500 mln zł.

Teoretycznie tak duże zaangażowanie kredytowe wobec spółki, w której ma się 100 proc. udziałów, nie powinno budzić niepokoju. Problem w tym, że niedługo BPH przestanie być udziałowcem swojego banku hipotecznego. Zgodnie z planami głównego właściciela BPH, włoskiej grupy UniCredit, hipoteczne ramię BPH jeszcze w tym roku trafi do grupy Pekao, innego banku kontrolowanego przez UniCredit. Za to z włoskiej grupy wypadnie sam BPH, który po podziale ma zostać sprzedany nowemu inwestorowi.

Ani BPH, ani BPH Bank Hipoteczny nie podają warunków, na jakich zawarto umowy kredytowe. W komunikatach giełdowych mowa jest jedynie o zmiennym oprocentowaniu. - Nie odbiegają one warunkami od wcześniejszych umów zawieranych przez oba banki - powiedziała nam Jolanta Gładyś, wiceprezes BPH Banku Hipotecznego.

- Można domniemywać, że wraz z przeniesieniem BPH BH do Pekao, do tego banku przeniesiona zostanie też linia kredytowa, jaką BPH przyznał swojemu bankowi hipotecznemu. Do Pekao ma przecież trafić cała niedetaliczna działalność obecnego BPH - ocenia Andrzej Powierża, szef analityków DM PKO BP. Jego zdaniem, inne rozwiązanie byłoby nielogiczne. Czy tak się rzeczywiście stanie, nie wiadomo.

- Na razie jesteśmy w grupie kapitałowej BPH, a nie Pekao. Nic dziwnego, że korzystamy ze wsparcia kapitałowego obecnego właściciela. I do czasu zmiany właściciela, finansując naszą bieżącą działalność, będziemy się zwracać do BPH - wyjaśnia J. Gładyś.

BPH Bank Hipoteczny powstał na bazie uniwersalnego Hypo-Bank Polska. W 1999 r. jako jeden z pierwszych banków w Polsce dostał zezwolenie nadzoru bankowego na przekształcenie się w specjalistyczny bank hipoteczny. Rok później przeprowadził pierwszą publiczną emisję listów zastawnych na kwotę 3,6 mln euro.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku