Pekao dokapitalizuje swoją spółkę córkę UniCredit Bank Ukraina kwotą 50 mln dolarów. Warszawski bank, który jest jedynym właścicielem instytucji z Kijowa, taką samą kwotę wyłożył już kilka miesięcy temu, by objąć nowe akcje tego banku.

- Kolejne w tak krótkim czasie zwiększenie kapitału jest dowodem na to, że bardzo poważnie traktujemy rynek ukraiński i w pełni doceniamy jego potencjał - mówi prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki, który równocześnie jest przewodniczącym rady nadzorczej ukraińskiego banku. Strategia Pekao na Ukrainie zakłada stopniowy rozwój sieci placówek - wkrótce do 12 oddziałów uruchomionych w ub.r. dołączy ponad 50 placówek, których otwarcie planowane jest do końca 2007 r.

Rada nadzorcza UniCredit Ukraina podjęła w piątek także decyzję o połączeniu z należącym również do Grupy UniCredit bankiem HVB Ukraina. Zakończenie procesu integracji banków planowane jest jeszcze na ten rok, a jego efektem będzie powstanie jedenastego banku na Ukrainie pod względem kapitałów własnych, które wyniosą 115 mln euro. Połączenie banku UniCredit Ukraina, specjalizującego się w obsłudze klientów indywidualnych, z bankiem HVB, którego mocniejszą stroną jest bankowość korporacyjna, to efekt zmian w strukturach włoskiej grupy UniCredit, strategicznego inwestora zarówno HVB, jak i Pekao. Zgodnie z nową strategią, za inwestycje grupy UniCredit na rynku ukraińskim odpowiadać będzie wyłącznie Pekao.

UniCredit Ukraina nie jest jedynym bankiem na tamtym rynku, kontrolowanym przez polskie instytucje finansowe. Od czterech lat na Ukrainie obecny jest też PKO BP, który jest głównym udziałowcem Kredobanku z Lwowa. Pod koniec ubiegłego roku umowę kupna 81 proc. akcji niewielkiego Prikarpattya Banku z Iwano-Frankowska podpisał wrocławski Getin Holding (czeka jeszcze na zgodę ukraińskich władz na realizację transakcji). Getin planuje w tym roku też zakup małego banku w Rosji.