"Restrukturyzacja spółek węglowych, zwiększenie bezpieczeństwa pracy, wdrażanie czystych technologii węglowych oraz prywatyzacja kopalń - to główne elementy przyjętej strategii. Jest to pierwszy program dotyczący restrukturyzacji górnictwa, w którym określono główne kierunki działań dla całego sektora. Na podstawie tych zapisów zarządy spółek węglowych przygotują szczegółowe plany rozwoju kopalń. W ten sposób uwzględnione zostaną indywidualne potrzeby każdej spółki" - podano w komunikacjie CIR po posiedzeniu rządu.
Strategia zakłada przede wszystkim zakończenie prac nad budową Grupy Węglowo- koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz włączenie w struktury JSW kopalni "Budryk" SA. Ponadto Ministerstwo Gospodarki połączy Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA z Bytomską Spółką Restrukturyzacji Kopalń.
"W dokumencie przewidziano także prywatyzację spółek węglowych przy zabezpieczeniu praw pracowniczych. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat w górnictwie węgla kamiennego powinny zostać zrealizowane inwestycje rzędu 17-20 mld zł. Przedsiębiorstwa górnicze będą mieć duże trudności ze zgromadzeniem tak dużych środków. Jednym ze sposobów zdobycia funduszy na modernizację kopalń jest ich prywatyzacja przez giełdę. Prywatyzacja w spółkach węglowych będzie prowadzona z utrzymaniem zasady większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa" - czytamy dalej.
Ważnym elementem ujętym w strategii jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Za istotne uznano także utrzymanie znaczącej roli węgla w energetyce oraz jego wykorzystanie do produkcji paliw gazowych i ciekłych.
"W Strategii zapisano także znacznie niższy niż w latach ubiegłych udział budżetu państwa i pomocy publicznej w finansowaniu działalności sektora. Jednocześnie wydłużono okres spłaty odroczonych zobowiązań spółek węglowych w równych ratach od 2008 r. do końca 2013 r. Jest to szczególnie ważne w przypadku Kompanii Węglowej SA, której raty spłacanego zadłużenia zmaleją od 450 do ok. 250 mln zł rocznie" - wynika z komunikatu.