Wrzesień był kolejnym dobrym miesiącem na inwestycje na rynkach wschodzących, szczególnie w regionie Pacyfiku. Fundusze robiące zakupy na azjatyckich giełdach przyniosły niemal najwyższe stopy zwrotu. Nic dziwnego, bo indeks EM Asia wzrósł we wrześniu o 11,5 proc. Jednocześnie światowe napływy środków do funduszy lokujących w akcjach wschodzących rynków azjatyckich wyniosły ponad 6 mld USD. To stanowi ponad połowę światowych napływów do funduszy regionów wschodzących, równych 11 mld USD. Wrzesień pod tym względem był drugim, po lutym 2006 roku (11,5 mld USD), miesiącem w historii. W sierpniu mieliśmy do czynienia z odpływem rzędu 3,7 mld USD.
Miano rekordzisty miesiąca należy do ING Zagranicznych Funduszy Dolarowych, który uczestnikom przyniósł zysk równy 12,22 proc. Najniższą stopę we wrześniu przyniósł PKO/CS Małych Spółek Japońskich. Wszystkie podane w zestawieniu stopy uwzględniają różnice kursowe, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie porównanie stóp zwrotu z inwestycji w fundusze lokujące w kraju i za granicą.
Najlepiej na rynkach
wschodzących i w Azji
Nie licząc rekordzisty miesiąca, ING Zagranicznych Funduszy Dolarowych, najwyższe wrześniowe stopy zwrotu należą do grupy funduszy inwestujących na rynkach rozwijających się, szczególnie azjatyckich, oraz Chin. Zaraz za Pioneer Akcji Rynków Wschodzących (10,05 proc.) uplasowały się dwa podmioty lokujące w Azji: Pioneer Akcji Rynku Dalekiego Wschodu (7,73) oraz AIG Akcji Chińskich i Azjatyckich (6,89 proc.). W grupie funduszy zrównoważonych najbardziej dochodowe okazały się również podmioty lokujące w Azji. Pioneer Regionu Pacyfiku przyniósł zysk na poziomie 5,28 proc., natomiast 5,18 proc. można było zarobić na inwestycji w Pioneer Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego.