Ostatniego dnia marca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Aplisens. W połowie lutego urząd zatwierdził prospekt PCC Intermodal. To jedyne prospekty związane z pierwotnymi ofertami publicznymi (IPO), które zatwierdzono w tym roku (w sumie zatwierdzono zaledwie osiem prospektów, w tym sześć związanych z ofertami wtórnymi). Taka sytuacja wyraźnie świadczy o tym, że rynek pierwotny znajduje się w głębokim zastoju.
Aplisens deklaruje, że będzie próbował przeprowadzić ofertę jak najszybciej i chce zadebiutować na GPW jeszcze w kwietniu. Jeśli uda jej się zrealizować te plany, będzie jednym z co najwyżej kilku firm, które w ciągu pół roku wejdą na warszawski parkiet.
Z danych KNF wynika co prawda, że w komisji znajduje się aż 58 prospektów spółek, które ubiegają się o prawo przeprowadzenia oferty publicznej. Jednak zdecydowana większość, bo aż 56, postępowań jest zawieszonych.
Co więcej, nowych wniosków nie przybywa. Na początku lutego prospekt w KNF złożyła spółka Voltex. Była jedyną firmą, która informowała w tym roku o takim kroku. Przypomnijmy, że na początku roku w KNF znajdowało się 59 dokumentów potencjalnych debiutantów. Od tego czasu zakończono procedury dotyczące dwóch z nich, czyli rzeczywiście otwarto tylko jedno postępowanie.
W trudnej sytuacji są spółki, których prospekty zostały zatwierdzone w drugiej połowie zeszłego roku. Wśród firm, które w ciągu ostatniego pół roku zrezygnowały z przeprowadzenia oferty publicznej, znalazły się m.in. Agito.pl, Stelmet, Kopahaus, Vimex, czy Trimtab.