Jan Winiecki jest potencjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej do Rady Polityki Pieniężnej – poinformowała PAP, powołując się na „wysoko postawione źródło w PO“. To pierwsza osoba, co do której Platforma deklaruje możliwość zgło-szenia do nowej RPP. Jej kadencja rozpocznie się na początku przyszłego roku.
Sam Winiecki powiedział, że jest gotów kandydować do RPP. – Byłem już kandydatem Platformy do rady na przełomie 2003 i 2004 r. PO była wtedy partią mniejszościową w parlamencie. Nie widzę powodu, dla którego nie miałbym zgodzić się kandydować, kiedy prawdopodobieństwo wyboru jest większe – stwierdził ekonomista.
Analitycy rynkowi już wcześniej dawali mu duże szanse na znalezienie się w RPP, która zacznie pracę w 2010 r. Winiecki znalazł się wysoko w rankingach potencjalnych kandydatów do rady, jakie „Parkiet“ publikował wiosną tego roku i minionej jesieni.Winiecki jest profesorem ekonomii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Działa w Towarzystwie Ekonomistów Polskich. Jest głównym ekono- mistą WestLB Bank Polska.
Ostatnio głośny był proces, jaki wytoczył mu Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Chodziło o felieton w lokalnej prasie, w którym Winiecki zarzucił Skrzypkowi brak odpowiedniego wykształcenia, jakie jest wymagane od szefa banku centralnego. Proces jeszcze się nie zakończył. Jeśli Winiecki zostanie wybrany do RPP, będzie współpracował w niej ze Skrzypkiem.
Kto jeszcze może być członkiem nowej RPP z rekomendacji PO. Ekonomiści rynkowi, których ankietowaliśmy, wskazywali najczęściej Stanisława Gomułkę, byłego wiceministra finansów, obecnie głównego ekonomistę Business Centre Club, oraz dwóch byłych wiceprezesów NBP: Andrzeja Bratkowskiego i Krzysztofa Rybińskiego.Do obsadzenia będzie dziewięć foteli w nowej RPP. Po trzy osoby wybiorą Sejm, Senat i prezydent Lech Kaczyński.