RPP deklaruje, że jej dalsze decyzje będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego.
"Ostatnie dane - w tym dane o PKB w II kw. 2009 r. - wskazują na wyhamowanie tendencji recesyjnych w Stanach Zjednoczonych i większości krajów UE. Jednocześnie nastąpiła dalsza poprawa większości wskaźników koniunktury oraz nieznacznie podwyższono prognozy wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych i strefie euro na 2010 r. Aktywność gospodarcza na świecie nadal kształtuje się jednak na niskim poziomie i obecnie trudno ocenić, na ile trwałe okaże się wyhamowanie tendencji recesyjnych, szczególnie w warunkach utrzymujących się problemów sektora finansowego" - czytamy dalej.
W ostatnim okresie aktywność gospodarcza w Polsce kształtowała się na niskim poziomie, o czym świadczy utrzymujący się spadek produkcji przemysłowej. Jednocześnie pewne przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej oraz wzrost większości wskaźników koniunktury sygnalizują poprawę sytuacji gospodarczej w kolejnych miesiącach. Rada zauważa też, że sytuacja na rynku pracy uległa dalszemu pogorszeniu: pogłębił się spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrosła stopa bezrobocia. Towarzyszył temu nieco wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.
Większym jednak zagrożeniem z punktu widzenia Rady wydaje się jednak zbyt wolno spadająca inflacja.
"Do wzrostu inflacji przyczynił się przede wszystkim silny wzrost cen wyrobów tytoniowych wynikający ze zmian podatku akcyzowego oraz dalszy wzrost cen paliw. Utrzymywanie się inflacji na podwyższonym poziomie wynika w znacznym stopniu z dotychczasowych podwyżek cen regulowanych oraz wcześniejszej deprecjacji kursu złotego. Relatywnie wysoki poziom inflacji bazowej wskazuje, że skala osłabienia popytu nie w pełni zrekompensowała efekt wzrostu cen regulowanych i wcześniejszej deprecjacji kursu walutowego" - napisano w komunikacie.