[b]Teksty w dodatku są skrótem prezentacji lub wprowadzeniem do wystąpień Forum: Restrukturyzacje[/b]
Czym właściwie jest restrukturyzacja? Po pierwsze, jest procesem, który zmierza do przywrócenia przedsiębiorstwu zachwianej zdolności do konkurowania na rynku. Po drugie, jest procesem kompleksowym, który powinien obejmować wszystkie istotne sfery działalności przedsiębiorstwa. Kompleksowość działań restrukturyzacyjnych narzuca z kolei rozłożenie całego procesu w czasie, zatem pełne ich efekty widoczne są z reguły dopiero w okresach następujących po fazie przygotowania i ich wdrożenia (z reguły zajmuje to od roku do trzech lat).
Biorąc pod uwagę okres "zbierania plonów" działań restrukturyzacyjnych, wszystkie zaplanowane działania wymagają modyfikacji dotychczasowej strategii rozwoju spółki, przynajmniej w okresie krótko- i średniookresowym, gdyż podstawowe cele strategiczne mogą (choć wcale nie muszą) pozostać niezmienne. Zatem program restrukturyzacji staje się de facto krótko- lub średniookresową (w zależności od okresu realizacji) strategią rozwoju przedsiębiorstwa przeprowadzaną przy ograniczonych zasobach lub zmienionej sytuacji rynkowej. Fakt, że restrukturyzacja jest wymuszonym elementem strategii rozwoju, pozwala stwierdzić, że większość narzędzi służących realizacji strategii rozwoju przedsiębiorstwa może mieć zastosowanie w realizacji programów naprawczych.
[srodtytul]Wspólne i rozbieżne cele[/srodtytul]
Przyjrzyjmy się celom stawianym przed transakcjami połączenia i podziału przedsiębiorstw (patrz ramka). Co najmniej trzy z czterech są w pełni lub częściowo zbieżne. Zarówno w przypadku podmiotu powstałego w wyniku połączenia, jak i podziału firmy podstawowym celem jest wzrost efektywności działania. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z dążeniem do optymalizacji kosztów. W pierwszym przypadku z reguły dochodzi do redukcji kosztów wspólnych: ogólnego zarządu, marketingu, zaopatrzenia itp. Natomiast w drugim mamy do czynienia z dostosowaniem ponoszonych kosztów do konkretnych, czasami całkowicie odmiennych, rodzajów działalności (co nie zawsze jest możliwe w ramach jednego organizmu gospodarczego).