"Działania te stanowią zwieńczenie przeglądu Moody's pod kątem możliwości podniesienia ratingu Banku, zgodnie z zapowiedzią agencji z 21 sierpnia 2008 roku. W ramach tego przeglądu rating Prime-2 dla depozytów krótkoterminowych nie został zmieniony" - głosi komunikat.

Decyzje te są następstwem fuzji prawnej Banku BPH i GE Money Banku (GEMB), spółek należących do Grupy General Electric (GE) - akcjonariusza, którego udział w połączonym banku wzrósł do 89%. Fuzja ta plasuje bank na 9-ym miejscu w Polsce pod względem sumy bilansowej, z silniejszą pozycją w bankowości uniwersalnej, szerszą i bardziej zdywersyfikowaną bazą klientów, solidnymi współczynnikami kapitałowymi i zabezpieczonym przez podmiot dominujący średnioterminowym finansowaniem.

Fuzja prawna nastąpiła 31 grudnia 2009 roku w drodze przeniesienia na Bank BPH aktywów i pasywów GEMB z jednoczesnym podniesieniem kapitału akcyjnego Banku BPH poprzez emisję akcji połączeniowych, które Bank BPH wyda akcjonariuszom GEMB. "W rezultacie współczynniki kapitałowe: kapitału podstawowego (Tier 1) i adekwatności kapitałowej korzystnie wyróżniają się na tle banków porównywalnych" - podano w komunikacie.

Połączony bank odnotował wzrost ratingu zobowiązań długoterminowych o 3 punkty, co według Moody's jest odzwierciedleniem wysokiego prawdopodobieństwa wsparcia ze strony właściciela - GE (rating Aa2/P-1). "Moody's nie zakłada w swojej ocenie jakiejkolwiek pomocy ze strony polskich władz, ze względu na ograniczony udział podmiotu w rynku depozytów i jego znaczenie dla systemu finansowego" - głosi komunikat.