Obligacje będą miały gwarancję Skarbu Państwa, podobnie jak obligacje drogowe emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego.
Według Romy Sarzyńskiej-Przeciechowskiej, rzeczniczki ARP, kolejne transze obligacji mogą być kierowane zarówno do inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Można oczekiwać, że głównym nabywcą w Polsce, tak jak obligacji BGK, będą fundusze emerytalne, które coraz chętniej inwestują w papiery nieskarbowe.
Ostateczna wartość emisji ARP będzie zależeć od zapotrzebowania przedsiębiorstw. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży obligacji będą bowiem przeznaczone na ich wsparcie.– Od piątku firmy mogą składać wnioski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Emisja wynika z programu rządowego wsparcia dla niektórych sektorów gospodarki, przyjętego w kwietniu 2009 r. Pomoc ARP może być przeznaczona na „wspieranie inicjatyw pobudzających polską gospodarkę w regionach najbardziej zagrożonych kryzysem gospodarczym, w sektorach innowacyjnych, w sektorze koksowniczym oraz w sektorze kolejowym”.
Agencja Rozwoju Przemysłu nie podliczyła jeszcze swoich wyników za 2009 r. W 2008 r. straciła 513 mln zł. ARP już kilka lat temu wyemitowała papiery dłużne, a za uzyskane pieniądze wsparła huty.