– W aktualnie realizowanych transakcjach bank planuje sprzedać wierzytelności detaliczne o zadłużeniu z tytułu kapitału w wysokości około 450 mln zł oraz wierzytelności gospodarcze (w tym wobec małych i średnich przedsiębiorców) na około 100 mln zł – mówi Jan Paweł Lisicki, dyrektor centrum restrukturyzacji i windykacji PKO BP. Zastrzega, że wielkość tych portfeli może ulec zmianie.

Ostateczna wartość tych portfeli może się zmienić, ponieważ do czasu sprzedaży mogą się pojawić spłaty części z nich, ale skala takich zmian zazwyczaj jest niewielka. W wypadku portfela detalicznego zazwyczaj są to wierzytelności przeterminowane o co najmniej 360 dni, a w części korporacyjnej często dłuższe opóźnienia w spłacie. To pierwsze tego typu transakcje przeprowadzone przez bank w tym roku. Z naszych informacji wynika, że w kolejnych miesiącach nie są planowane następne.

W 2009 roku bank sprzedał 61 tys. sztuk wierzytelności o nominalnej wartości 553 mln złotych.Jeśli klienci nie chcą współpracować z bankiem i przy zastosowaniu procedur windykacyjnych, nie ma możliwości odzyskania pożyczonych kwot, a proces odzyskiwania długu jest coraz droższy i nieefektywny, banki decydują się na sprzedaż wierzytelności. Bank poprawia w ten sposób płynność finansową i ma możliwość uwolnienia części rezerw. Nabywcami wierzytelności są najczęściej fundusze sekurytyzacyjne.