Eksperci domu maklerskiego w najnowszym comiesięcznym raporcie zwracają uwagę, że na rynki wschodzące napływają obecnie rekordowe ilości kapitału. W samym tylko kwietniu było to 6,3 mld USD (najlepszy miesięczny wynik w tym roku). Ponadto Polska cieszyła się ostatnio szczególnym zainteresowaniem inwestorów.
Warszawskie indeksy ciągnie więc w górę globalny kapitał i w tej sytuacji podaż akcji związana z nadchodzącymi debiutami PZU i Tauronu nie powinna mieć wielkiego znaczenia. – W przeciwieństwie do konkurencji uważamy, że oczekiwane oferty publiczne nie będą miały w najbliższych tygodniach wyraźnie negatywnego wpływu na rynek wtórny GPW. Jak pamiętamy, ubiegłoroczna oferta PGE jedynie ograniczyła skalę wzrostu na warszawskim parkiecie – mówi Paweł Burzyński, strateg rynków akcji w DM BZ WBK.
Maklerzy tej instytucji zmienili swoje nastawienie do rynku akcji z „niedoważaj” do „neutralnego”. Podobnie jak w strategii z początku stycznia nadal oczekują, że ostatnia w tym roku korekta nadejdzie pod koniec III kwartału.
Sektorami do przeważenia, ich zdaniem, są branże: paliwowa, budowlana i medialna. Branżami, które maklerzy zalecają niedoważać, są natomiast banki, energetyka i telekomy. W grupie największych spółek z warszawskiej giełdy wyższe zalecenia inwestycyjne od DM BZ WBK otrzymały BRE (z „neutralnie” do „przeważaj”), KGHM (z „niedoważaj” do „neutralnie”) oraz PBG (z „neutralnie” do „przeważaj”). Rekomendacje obniżono natomiast wobec Asseco Poland (z „przeważaj” do „niedoważaj”, TVN (z „przeważaj” do „neutralnie”), CEZ (z „przeważaj” do „niedoważaj”) i Biotonu (z „przeważaj” do „neutralnie”).
Wśród mniejszych firm, zdaniem DM BZ WBK, atrakcyjne mogą być w najbliższych tygodniach walory m.in. Atlas Estates, Synthosu, Amiki, Prochemu, Banku Millennium i Stalprofilu.