Problemy finansowe Irlandii odbiły się na wynikach krajowych funduszy inwestycyjnych. Miały bowiem wpływ zarówno na polski rynek akcji, jak i obligacje skarbowe oraz krajową walutę. Główne warszawskie indeksy spadły od 1,5 do 2,7 proc. Na minusie był także indeks papierów skarbowych.
Osłabienie złotego pozytywnie wpłynęło na wyniki funduszy zagranicznych. W przypadku podmiotów inwestujących w dług dolarowy średnia stopa zwrotu w przeliczeniu na złote wyniosła w listopadzie 5,5 proc. W efekcie jest to obecnie najzyskowniejsza grupa funduszy w tym roku (stopa zwrotu przekracza 15 proc.). Dodatni wynik miały także fundusze akcji amerykańskich – 3,7 proc. W przeliczeniu na dolary obie grupy były jednak w listopadzie na minusie.
W gronie najbardziej zyskownych funduszy znalazły się takie, które inwestują w energię: ING (L) Sektora Energii 9,8 proc. i Arka Energii FIO 7,7 proc., oraz w spółki rosyjskie: DWS Rosja 8,6 proc. oraz Quercus Rosja 8,4 proc. Blisko 10 proc. zysku dał w listopadzie Investor Gold FIZ 9,7 proc. Na drugim biegunie znalazły się fundusze z Superfund TFI, które traciły nawet po kilkanaście procent.
Mało powodów do zadowolenia mają posiadacze funduszy polskich akcji, które średnio przyniosły stratę w wysokości 1 proc. Na 36 funduszy akcji polskich uniwersalnych dodatni wynik wypracowało siedem. Najwyższy, rzędu 4,1 proc., miała Aviva Investors Nowych Spółek (około połowy aktywów lokuje w spółki zagraniczne). Słabiej wypada jeszcze średni listopadowy wynik funduszy dłużnych: uniwersalnych -1,3 proc., a funduszy obligacji skarbowych -1,2 proc. Listopad był?jednym z najgorszych miesięcy dla funduszy polskich papierów?dłużnych. Na 31 funduszy przed stratą obroniły się dwa: Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych 0,6 proc. oraz PZU SFIO Dłużny 0,2 proc. Trzy straciły po ponad 3?proc. BPH Obligacji 2, Amplico Obligacji Plus oraz Allianz Obligacji.
Słabo wypadły również fundusze mieszane inwestujące na naszym rynku. Jako jedyny dodatnią stopę zwrotu wypracował Allianz Aktywnej Alokacji (Allianz FIO).