Da­wa­ło to GPW pią­te miej­sce wśród 20 eu­ro­pej­skich par­kie­tów uwzględ­nio­nych w sta­ty­sty­kach FESE i szó­ste, je­śli wziąć pod uwa­gę tak­że Lon­dyń­ską Gieł­dę Pa­pie­rów War­to­ścio­wych (LSE), któ­ra w tych da­nych nie fi­gu­ru­je.

Nie­kwe­stio­no­wa­nym li­de­rem jest gru­pa par­kie­tów hisz­pań­skich (BME), na któ­rych no­to­wa­nych jest po­nad 3350 spół­ek. Pod tym wzglę­dem wy­prze­dza ona na­wet LSE, gdzie na ko­niec li­sto­pa­da han­dlo­wa­no pa­pie­ra­mi 2676 firm. Po­zo­sta­łe eu­ro­pej­skie gieł­dy, któ­re pod wzglę­dem licz­by no­to­wa­nych firm wy­prze­dza­ją GPW, też są od niej spo­ro więk­sze. To ozna­cza, że na­wet dy­na­micz­ny roz­wój nie za­pew­ni War­sza­wie szyb­kie­go awan­su w tym ran­kin­gu. Naj­bli­żej nam do Deut­sche Bo­er­se, gdzie na ryn­ku głów­nym han­dlo­wać moż­na ak­cja­mi 643 firm. Nie­wie­le więk­sza jest gru­pa giełd skan­dy­naw­skich Na­sdaq OMX Nor­dic. W re­gio­nie po pię­tach War­sza­wie dep­cze So­fia. W stolicy Buł­ga­rii in­we­sto­rzy mo­gli na ko­niec li­sto­pa­da wy­bie­rać mię­dzy 393 spół­ka­mi.

Nie­co od­mien­ny ob­raz wy­ła­nia się z ran­kin­gu naj­więk­szych eu­ro­pej­skich giełd pod wzglę­dem ka­pi­ta­li­za­cji. War­tość wszyst­kich no­to­wa­nych na GPW spół­ek na ko­niec li­sto­pa­da wy­no­si­ła 131 mld eu­ro. Wśród 21 par­kie­tów Sta­re­go Kon­ty­nen­tu da­je to jej dzie­wią­te miej­sce. Ozna­cza to, że nie­któ­re par­kie­ty, na któ­rych no­to­wa­nych jest mniej spół­ek niż na gieł­dzie war­szaw­skiej, ma­ją więk­szą od niej ka­pi­ta­li­za­cję. Do­ty­czy to giełd szwaj­car­skiej, tu­rec­kiej oraz nor­we­skiej. Przy­kła­do­wo, ka­pi­ta­li­za­cja par­kie­tu w Stam­bu­le, gdzie han­dlo­wać moż­na ak­cja­mi 231 firm, wy­no­si 231 mld eu­ro.

GPW na­le­ży ostat­nio do eu­ro­pej­skich li­de­rów pod wzglę­dem licz­by IPO. Jak wy­ni­ka z da­nych Blo­om­ber­ga, w War­sza­wie na ryn­ku głów­nym i al­ter­na­tyw­nym (NewConnect) prze­pro­wa­dzo­no w tym ro­ku 68 pier­wot­nych ofert ak­cji (de­biu­tów by­ło wię­cej, nie wszyst­kim to­wa­rzy­szy­ła emi­sja ak­cji). W ca­łej Eu­ro­pie Za­chod­niej ta­kich ofert by­ło 193. W Wiel­kiej Bry­ta­nii do­szło do 92 de­biu­tów, w Niem­czech zaś do za­le­d­wie 20.