Według danych zebranych przez Analizy Online, w pierwszym kwartale tego roku zakończyło się 89 produktów strukturyzowanych przeznaczonych dla klienta detalicznego. Zysk przyniosło 40 produktów, 47 zakończyło się zwrotem zainwestowanego kapitału, a dwa – stratą. Średni roczny zysk netto, czyli już po uwzględnieniu konieczności zapłaty 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, wyniósł 1,78 proc.
Na tym tle znacznie lepiej wypada czołowa piętnastka najlepszych struktur, z których każda przyniosła co najmniej 5,5 proc. zysku. Jednocześnie tylko jeden produkt pozwolił zarobić więcej niż 10 proc.
Farmacja na czele
Wśród aktywów bazowych najlepszych struktur dominują indeksy giełdowe, akcje i waluty. Najlepszą inwestycją okazał się trzyletni produkt Top Medica (1. subskrypcja) – Wariant II oferowany przez Wealth Solutions. Struktura była oparta na notowaniach indeksu Dow Jones Health Care Index, w którego skład wchodzi 36 spółek z sektora farmaceutycznego, m.in. GlaxoSmithKline, Novartis i Roche. Klienci, którzy zaakceptowali możliwość utraty 20 proc. zainwestowanego kapitału, otrzymali w zamian wysoki współczynnik partycypacji we wzroście notowań indeksu. W tym przypadku ryzyko się opłaciło – w ciągu trzech lat trwania produktu inwestorzy zarobili 31,78 proc., co się przełożyło na roczny zysk netto w wysokości 10,59 proc.
Blisko 10 proc. netto w ciągu roku zyskali też ci, którzy postawili na maksymalnie dwuletni Certyfikat Express db EuroStoxx50 III (Deutsche Bank PBC), oparty na notowaniach indeksu skupiającego 50 największych przedsiębiorstw z państw strefy euro. Produkt posiadał wbudowaną opcję autocall, co oznacza, że zysk mógł być wypłacony nawet już po pierwszych sześciu miesiącach trwania inwestycji w przypadku, gdyby w dacie obserwacji poziom indeksu był równy lub wyższy niż jego wartość początkowa. Tak się jednak nie stało i inwestycja była kontynuowana. Kolejny odczyt zakończył się już po myśli klientów, co umożliwiło im otrzymanie zysku w wysokości dwukrotności kuponu. Warto jednak dodać, że również i w tym przypadku nabywcy produktu godzili się na możliwość utraty części wyłożonych środków, ponieważ posiadał on warunkową ochronę. Zainwestowany kapitał był chroniony przed spadkami na rynku akcji pod warunkiem, że indeks nie spadnie w dniu zakończenia produktu więcej niż o 30 proc. od poziomu początkowego. Gdyby tak się stało, inwestorzy straciliby tyle, o ile na koniec spadł indeks.
Również na bazie opcji autocall skonstruowany był inny produkt DB PBC, maksymalnie trzyletni Certyfikat Worst of Express XII. Struktura była oparta na notowaniach koszyka trzech indeksów giełdowych. W jego skład wchodziły WIG20, Kospi 200 (indeks dwustu największych spółek giełdy w Korei Płd.) oraz ISE National-30 (skupiający trzydzieści największych spółek z giełdy w Stambule). Pozytywny dla inwestorów odczyt nastąpił w czasie trzeciej obserwacji poziomu indeksów. W efekcie produkt pozwolił zarobić 16,50 proc. w ciągu 18 miesięcy, co się przekłada na roczny zysk netto w wysokości 8,91 procent. Także i ta struktura posiadała warunkową ochronę kapitału.