PARKIET: Wywłaszczenie Agrosu nieprawne?

Aktualizacja: 06.02.2017 04:54 Publikacja: 22.07.2000 13:52

Artykuł 322 projektu ustawy Prawo własności przemysłowej w wersji przyjętej przez Sejm i Senat (nakazuje m.in. Agrosowi przekazanie Polmosom praw do rejestracji znaków towarowych wódek za granicą) pozostaje w sprzeczności z zasadami Konstytucji ? tak brzmi oficjalne stanowisko Centrum im. A. Smitha.

? Skarb Państwa usiłuje dokonać korekty swoich wcześniejszych, w jego mniemaniu błędnych działań, i wywraca tym samym porządek konstytucyjny. Regulacje, jakie zostały zawarte w artykule 322, są także niezgodne z prawem międzynarodowym i jeśli zostaną ostatecznie przyjęte narażą resort na konsekwencje wysokich odszkodowań. Ich skala przerosłaby wówczas ewentualne korzyści z prywatyzacji Polmosów ? stwierdził Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum.

We wtorek (25 lipca) upłynie termin, w którym prezydent ma zadecydować o tym czy podpisać, czy zawetować ustawę w jej obecnej wersji. Niewykluczone również, że wcześniej przekaże ją do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny.

Przedstawiciele Agrosu ostrzegają, że roszczenia, w przypadku gdyby proces wywłaszczania spółki był kontynuowany i stał się prawomocny, zgłosi również jego główny akcjonariusz ? Pernod Ricard.

? Skarb Państwa podczas publicznej oferty uzyskał w 1994 r. po 300 tys. starych złotych za akcję Agrosu. Wartość księgowa spółki, jaka przypadała na jeden walor, wynosiła natomiast około 140 tys. starych złotych. Wskazuje to jednoznacznie, że prawa firmy do rejestracji znaków towarowych wódek były traktowane jako istotna, pozaksięgowa wartość, która wpłynęła istotnie na podwyższenie jej wyceny. Potwierdzenie praw znajdowało się także w prospekcie emisyjnym ? stwierdziła Zofia Gaber, prezes Agrosu. O sytuacji w Agrosie czytaj w PARKIECIE

MN

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99

[email protected].

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku