PARKIET: Pat w krótkiej sprzedaży

Aktualizacja: 06.02.2017 04:54 Publikacja: 22.07.2000 13:45

Brak jasnego stanowiska Ministerstwa Finansów w sprawie ewentualnej 2-proc. opłaty skarbowej od tzw. krótkiej sprzedaży blokuje już od ponad pół roku uruchomienie długo oczekiwanego produktu, umożliwiającego zarabianie w czasie bessy. Resort ciągle milczy, konsultuje się z prawnikami, a inwestorzy czekają.

Chociaż, według zapewnień przedstawicieli MF, rozstrzygnięcie jest już coraz bliżej, terminu, kiedy je poznamy, wciąż nie ma. Jeśli sytuacja taka będzie się przedłużać, to być może pożyczki papierów ruszą dopiero po roku od wejścia w życie zezwalających na nie regulacji.

Problem dotyczy 2-proc. opłaty od każdorazowego zawarcia umowy pożyczki papierów wartościowych. Pieniądze te zasiliłyby kasy samorządów lokalnych. Pierwotnie, gdy sprawa ujrzała światło dzienne na początku 2000 roku, resort obiecał, iż zajmie stanowisko jeszcze w lutym. Później termin ten wielokrotnie przekładano, a w ministerstwie zajmowały się nim kolejne departamenty.

Według posiadanych przez PARKIET wiadomości, doszło nawet do tego, iż z dwóch departamentów wyszły odmienne stanowiska, a dział MF kierujący całą sprawą zwrócił się o pomoc do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu dokonania jeszcze jednej interpretacji. Ta była ponoć korzystna dla inwestorów (to znaczy brak opłaty), jednak sama opinia resortu sprawiedliwości nie była dla fiskusa wiążąca. Pomimo iż od tych pozytywnych dla rynku wydarzeń minęły kolejne miesiące, nadal nie wiadomo, jakie ostatecznie stanowisko zajmie MF.

Wyjaśnienia ministerstwa finansów w PARKIECIE

AM

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99

[email protected].

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku