PARKIET: Futures na TechWIG

Aktualizacja: 06.02.2017 04:35 Publikacja: 02.08.2000 06:11

Kurs 1630 pkt. i 47 zawartych kontraktów na otwarciu sesji ? to efekt pierwszych chwil

notowań futures na indeks Sektora Innowacyjnych Technologii ? TechWIG. To więcej niż

w początkach kontraktów na WIG20. Oczekiwania giełdy co do rozwoju nowego produktu

są spore, zwłaszcza że do końca notowań zawarto łącznie transakcje na 223 kontrakty.

Obroty na wczorajszej sesji należy uznać za duże, szczególnie jeśli przypomnimy sobie, że mamy wakacje. Ponadto na początku zawsze możemy obserwować pewną ostrożność inwestorów wobec nowego produktu. Pamiętajmy, że na pierwszej sesji z kontraktami na WIG20 obrót wyniósł zaledwie 12 sztuk ? stwierdził Piotr Szeliga, wiceprezes GPW. Zdaniem prezesa Wiesława Rozłuckiego, bardzo trudno jest szacować jak rozwinie się nowy produkt. ? Oczekuję jednak, iż obroty na futures na TechWIG będą wyższe niż przy kontraktach walutowych, lecz nieco niższe, choć niewiele, od tych na WIG20 ? uważa prezes giełdy.

Przedstawiciele zarządu GPW życzyliby sobie, by nowe kontrakty powtórzyły sukces futures już notowanych, dzięki którym warszawska giełda zdążyła już na rynku terminowym wyprzedzić Wiedeń i Budapeszt. ? Obserwujemy bardzo dużą płynność kontraktów, jedną z najwyższych w Europie. Jest to szczególnie ważne dla dużych inwestorów ? mówi P. Szeliga. ? Zmienność tego rynku okazała się też mniejsza niż rynku akcji, choć początkowo sądzono, iż kontrakty będą się charakteryzowały dużymi wahaniami cen ? dodaje W. Rozłucki.

Zdaniem Zarządu GPW, bardzo dobrze o rozwoju rynku kontraktów świadczy także stabilny przyrost liczby Numerów Identyfikacyjnych Klienta, których na koniec lipca br. było ponad 9,8 tys. Także udział poszczególnych biur maklerskich w obrotach tego segmentu rynku (działają na nim 24 spośród 37 członków giełdy) pokazuje, iż nie ma tu zdecydowanych liderów. Więcej w PARKIECIE

AM

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99

[email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku