Rażące naruszenie praw akcjonariuszy mniejszościowych

Większość prawników, z którymi rozmawiał PARKIET, jest zdania, że podczas ostatniego WZA Agrosu nastąpiło istotne naruszenie praw mniejszościowych akcjonariuszy.Prawa te łamano także podczas wiecznie przerywanego walnego BOŚ. Naruszanieinteresu drobnych akcjonariuszy na polskim rynku staje się powoli normą.

Ograniczenie czasu wypowiedzi do 60 sekund, stronniczość przewodniczącego WZA czy unikanie odpowiedzi na zadawane przez mniejszościowych akcjonariuszy pytania, to tylko niektóre z elementów nieuczciwej gry większościowego akcjonariusza Agrosu, francuskiego koncernu Pernod Ricard. ? Radykalna zmiana sytuacji mniejszościowych akcjonariuszy w Polsce może nastąpić jedynie w momencie zdecydowanej poprawy działalności sądów oraz zmiany niektórych przepisów w kodeksie spółek handlowych ? powiedział PARKIETOWI jeden z prawników pragnący zachować anonimowość.Sytuacja, jaka ma miejsce ostatnio w Agrosie, nie jest pierwszym w Polsce przypadkiem lekceważenia interesów mniejszościowych akcjonariuszy. Analitycy zwracają uwagę na głośny przypadek BOŚ.Zdaniem prawników, prawa mniejszościowych akcjonariuszy mogą być obchodzone na kilka sposobów. Jednym z nich jest kilkukrotne odkładanie WZA i powstający pat w momencie powołania nowych członków do RN i odwołania dotychczasowych.

Innym istotnym elementem jest brak możliwości żądania przez akcjonariuszy mniejszościowych ujawnienia istotnych dla spółki informacji. Co więcej, działalność sądów w zakresie obrony praw tych udziałowców jest powolna, co powoduje, że dochodzenie swoich racji przez akcjonariuszy mniejszościowych jest w praktyce bardzo utrudnione.Ich sytuacja może ulec poprawie od przyszłego roku. W nowym kodeksie spółek handlowych przewidywana jest np. możliwość żądania ujawnienia istotnych informacji przez akcjonariuszy mniejszościowych. Ze względu jednak na możliwość wykorzystywanie tego przepisu do nadużyć, szczególnie przez konkurencyjne przedsiębiorstwa, spółki nie będą zobowiązane do ujawniania informacji objętych tajemnicą handlową.Niezależnie jednak od poprawności uchwalonego prawa, prawnicy uważają, że szybko i rozsądnie działający sędzia będzie mógł chronić prawa mniejszościowych akcjonariuszy.Zdaniem analityków giełdowych praktyki stosowane przez Pernod mają niewiele wspólnego z etyką handlową. ? Akcjonariusze mniejszościowi, zwłaszcza mający członka w radzie nadzorczej, powinni otrzymać możliwość wglądu w bieżącą działalność spółki, aby móc ja skutecznie kontrolować ? uważa Adam Kalkusiński, analityk Wood&Company. Podobnego zdania jest Jacek Lichota, doradca inwestycyjny ING BSK Asset Management.

Ewa Bałdyga