Do tej pory wyniki finansowe za trzeci kwartał br. opublikowało 11 spółek z indeksu WIG20. Ich analiza pozwala stwierdzić, że polskie blue chips nie mają kłopotów ze zwiększaniem przychodów ze sprzedaży. Prawdziwym problemem jest za to pogarszająca się rentowność sprzedaży (spadek o 1,8 pkt. proc.).
W opinii analityków, III kwartał dla spółek o największej kapitalizacji wypadł dość pozytywnie. Głównymi czynnikami poprawy wyników są dobre wieści z rynków metali, stabilność kursów na rynku walutowym oraz umiarkowane uzależnienie spółek od osłabienia popytu konsumpcyjnego. W niektórych przypadkach słabe ubiegłoroczne wyniki finansowe powodują, że tegoroczne wypadają na ich tle bardzo dobrze.
Ze sztandarowej piątki spółek WIG20 rezultaty III kwartału przedstawił jedynie KGHM. Zgodnie z oczekiwaniami, wyniki potentata miedziowego okazały się bardzo dobre. Spółka uzyskała 381 mln zł zysku netto (dla porównania w okresie IV kwartał 1997?II kwartał 2000 zysk wyniósł 331 mln zł). ? KGHM zawdzięcza wysokie wyniki finansowe korzystnemu splotowi wydarzeń na rynkach surowcowych oraz słabości złotego ? powiedział Sobiesław Pająk z Wood&Company. W porównaniu z trzema kwartałami roku ubiegłego EBIT firmy wzrósł o 430%. Oprócz kombinatu miedziowego w gronie spółek, których wyniki mogą dawać powody do zadowolenia, znalazły się ComputerLand i Mostostal Export. Systematyczna zmiana profilu działalności ComputerLandu na rzecz sektorów IT o wyższej wartości dodanej znajduje odzwierciedlenie w wynikach warszawskiej spółki. Nieznacznej dynamice sprzedaży towarzyszyła zdecydowana poprawa rentowności. W ostatnich trzech kwartałach rentowność sprzedaży spółki podwoiła się do 4,6%. Następny kwartał zapowiada się w ocenie analityków równie dobrze.
? Prognozujemy, że w 2000 r. ComputerLand uzyska prawie 39 mln zysku operacyjnego, a wynik finansowy netto wyniesie 25,5 mln złotych ? powiedział Parkietowi Dariusz Turkiewicz z Wood & Company. Realizacja tej prognozy oznaczała-by, że w IV kwartale spółka zarobi ponad 12 mln złotych. Restrukturyzacja działalności umożliwiła także Mostostalowi Export zwiększenie podstawowych wielkości finansowych. Imponująco wygląda zwłaszcza zysk netto, który w porównaniu z okresem styczeń?wrzesień ub.r. niemal podwoił się.
Na cenzurowanym znalazły się przede wszystkim Elektrim Kable Polskie (EKP), Exbud, Softbank i Żywiec. O ile pogorszenie wyników trzech ostatnich spółek jest zgodne z oczekiwaniami analityków, o tyle przykrą niespodziankę stanowią rezultaty EKP. ? Wyniki EKP są bardzo słabe, znacznie poniżej naszych oczekiwań, tym bardziej że do tej pory III kwartał był dla spółki tradycyjnie udany ? stwierdził Marcin Sadlej z CDM Pekao. Problemem EKP jest silna wrażliwość na ceny na rynkach surowcowych, której charakter jest odmienny niż w przypadku KGHM. Więcej w PARKIECIE