Większość rekomendacji dla KGHM zaleca ostatnio kupowanie akcji spółki do 35?40 zł. Akcje kosztują jednak znacznie mniej, do czego przyczynia się niewątpliwie okresowa dekoniunktura na rynku miedzi. Wkrótce sytuacja może się jednak odwrócić.
? Spadku cen miedzi w ostatnich miesiącach nie można uzasadniać tylko czynnikami fundamentalnymi. Bardzo duży wpływ na obniżkę cen mają bowiem fundusze inwestycyjne, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy konsekwentnie zamykały długie pozycje na miedzi ? mówi Dariusz Koczar, główny specjalista w Departamencie Strategii Rynkowej KGHM Polska Miedź. Podkreśla on, że kiedy jej cena spadła do około 1830 USD z 2030?2040 USD, czyli najwyższego poziomu w tym roku, wiele funduszy miało już krótkie pozycje na miedzi. W piątek tona tego metalu kosztowała na London Metal Exchange 1799 USD (kontrakty 3-mies.) i 1773,5 USD (spot).
Jak zauważa D. Koczar, wiele funduszy inwestujących w kontrakty terminowe na miedź posługuje się analizą techniczną, a więc w momencie wygenerowania odpowiednich sygnałów kupna będą zamykać krótkie pozycje. Jest bardzo prawdopodobne, że nastąpi to już niebawem. ? W takim przypadku można się spodziewać dość znaczącego odbicia cen miedzi ? twierdzi Koczar. Według niego, ceny miedzi mogą się odbić do 1880?1890 USD. ? Rynek metali jest stosunkowo mały. Według niektórych szacunków, w czasie ostatniego ruchu, który zniósł ceny do obecnych poziomów, sprzedano kontrakty opiewające na 500 tys. ton miedzi ? mówi Dariusz Koczar.
Wpływ na przecenę metali mają oczywiście, także czynniki fundamentalne. W ostatnich miesiącach widać osłabienie tempa wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. ? Znaczna część inwestorów uważnie przygląda się wskaźnikom makroekonomicznym USA. Wiele zależy od tego, czy sprawdzi się scenariusz tzw. miękkiego lądowania gospodarki amerykańskiej ? mówi D. Koczar.
Na razie trudno przewidzieć, w jakim kierunku potoczą się sprawy, jest jednak sporo dobrych znaków. ? Niebawem znany będzie wynik wyborów prezydenckich. Żaden rynek nie lubi stanu niepewności, z jakim mamy do czynienia obecnie. Widać to choćby po rynku akcji. Prognozy dla miedzi nadal są optymistyczne ? dodaje Koczar.