Poprawa eksportu zmniejszy deficyt w XI i XII

Aktualizacja: 06.02.2017 05:31 Publikacja: 01.12.2000 20:09

Deficyt obrotów bieżących wzrósł we wrześniu głównie z powodu wysokich płatności odsetkowych z tytułu obsługi długu zagranicznego, ale widoczna poprawa w eksporcie zmniejszy go w ciągu dwóch następnych miesięcy - uważają analitycy. Narodowy Bank Polski podał, że deficyt obrotów bieżących w październiku wzrósł do 1.051 mln USD z 592 mln USD we wrześniu i 846 mln USD w październiku 1999 roku.

DO KOŃCA ROKU DEFICYT SPADNIE PONIŻEJ 7 PROC. PKB

Według Grzegorza Wójtowicza, członka Rady Polityki Pieniężnej w ujęciu dwunastomiesięcznym deficyt obrotów bieżących wzrósł po październiku do 7,3 proc. PKB z 7,2 proc. PKB po wrześniu. "Po październiku deficyt obrotów bieżących wzrósł do 7,3 proc. PKB z 7,2 proc. PKB po wrześniu. Taki poziom deficytu pozwala mieć nadzieję, że na koniec roku spadnie on nieco poniżej 7 proc. PKB" - powiedział Wójtowicz PAP. Zdaniem innego członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Rosatiego, na koniec roku deficyt na rachunku obrotów bieżących spadnie do 6,8 proc. PKB. "Zmierzamy do deficytu na koniec roku rzędu 10,5 mld USD (...). To powinno być w skali roku w granicach 6,8 proc. PKB" - powiedział PAP Rosati.

DEFICYT W GÓRNEJ GRANICY OCZEKIWAŃ RYNKU

Październikowy poziom deficytu zmieścił się w górnej granicy oczekiwań analityków, którzy szacowali, że wzrośnie on do 900-1.050 mln USD z 592 mln USD we wrześniu. Zdaniem ekonomistów o tak dużym wzroście deficytu zadecydowały przede wszystkim częściowo przeniesione z września na październik płatności odsetek od długu zagranicznego. "Deficyt jest wysoki, ale to wynika wyłącznie z jednej pozycji. W październiku dokonywaliśmy płatności odsetkowych za część naszego zadłużenia zagranicznego, zamiast we wrześniu, jak zwykle. Efekt jest taki, że wrześniowe dane były wyjątkowo dobry, a październikowe trochę gorsze" - powiedział Rosati. "Gdyby to wziąć pod uwagę i wyeliminować ten czynnik, to wyniki października byłyby znacznie poniżej, ponad 300 mln dolarów poniżej ubiegłego roku" - dodał. Ze względu na niekorzystne ułożenie terminu płatności (wypadał on w dzień wolny od pracy) we wrześniu Polska zapłaciła tylko część odsetek od zobowiązań wobec Klubu Paryskiego w kwocie 78 mln USD. Resztę wrześniowych odsetek, czyli 186 mln USD, zapłacono na początku października. Prócz tego w październiku zapłacono 150 mln odsetek od obligacji Brady'ego.

ZDECYDOWANA POPRAWA W EKSPORCIE

Mimo wzrostu poziomu samego deficytu w obrotach bieżących analitycy pozytywnie oceniają dane dotyczące eksportu. Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego, głównego ekonomisty ING Barings, deficyt na rachunku obrotów bieżących jest "troszkę wyższy od konsensusu rynkowego", co mogłoby sugerować, że w odpowiedzi na to złoty mógłby się osłabić. "Jednak z powodu dosyć wysokiego eksportu w październiku, około 2,6 mld dolarów, najwyższego od wielu miesięcy, może to być odebrane jako dobra informacja" - powiedział PAP Rybiński. Podobnego zdania jest Rosati. "Ta tendencja do odwrócenia proporcji w dynamice eksportu i importu ma wyraźnie charakter trwały. Gospodarka jedzie w tej chwili na eksporcie" - powiedział. Według niego eksport w wyrażeniu w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku w ujęciu dolarowym wzrósł o prawie 16 proc., w wyrażeniu euro o ponad 30 proc. "To są wyniki bardzo dobre. Import rośnie umiarkowanie, kilka procent. To jest sygnał, że nie wchodzimy w jakąś recesję, gospodarka się rozwija" - powiedział. Wpływy z eksportu wyniosły w październiku 2.590 mln USD, wobec 2.424 mln USD we wrześniu i 2.224 mln USD w październiku ubiegłego roku i były nasjwyższe od blisko dwóch lat. Wypłaty za import w październiku wyniosły 3.590 mln USD wobec 3.396 mln USD we wrześniu i 3.360 mln USD w październiku ubiegłego roku.

PORAWĘ WIDAĆ TEŻ W INNYCH POZYCJACH BILANSU

"Jeśli chodzi o dane dotyczące handlu, usług oraz obrotów niesklasyfikowanych to we wszystkich tych kategoriach jest zdecydowana poprawa w stos pozytywną tendencję powolnego zmniejszania skali deficytu obrotów bieżących" - powiedział Rosati.

W KOLEJNYCH MIESIĄCACH UTRZYMAJĄ SIĘ POZYTYWNE TENDENCJE

Według analityków w kolejnych miesiącach można oczekiwać spadku deficytu obrotów bieżących. "Nadal sytuacja nie jest najlepsza, ale uważam, że kolejne dwa miesiące powinny być lepsze, a to ze względu na tańszą ropę i brak płatności odsetkowych" - powiedział PAP główny ekonomista BIG Banku Gdańskiego SA Mirosław Gronicki. Jego zdaniem w następnych miesiącach należy się również spodziewać utrzymania rosnącego trendu w eksporcie, a nawet jego dalszej poprawy. Rosati szacuje, że w listopadzie i w grudniu, deficyt obrotów bieżących powinien spaść do około 800 mln USD. "Będą to deficyty kształtujące się w granicach 800 mln USD, może trochę więcej, może trochę mniej" - powiedział Rosati.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku