Deficyt obrotów bieżących wzrósł we wrześniu głównie z powodu wysokich płatności odsetkowych z tytułu obsługi długu zagranicznego, ale widoczna poprawa w eksporcie zmniejszy go w ciągu dwóch następnych miesięcy - uważają analitycy. Narodowy Bank Polski podał, że deficyt obrotów bieżących w październiku wzrósł do 1.051 mln USD z 592 mln USD we wrześniu i 846 mln USD w październiku 1999 roku.
DO KOŃCA ROKU DEFICYT SPADNIE PONIŻEJ 7 PROC. PKB
Według Grzegorza Wójtowicza, członka Rady Polityki Pieniężnej w ujęciu dwunastomiesięcznym deficyt obrotów bieżących wzrósł po październiku do 7,3 proc. PKB z 7,2 proc. PKB po wrześniu. "Po październiku deficyt obrotów bieżących wzrósł do 7,3 proc. PKB z 7,2 proc. PKB po wrześniu. Taki poziom deficytu pozwala mieć nadzieję, że na koniec roku spadnie on nieco poniżej 7 proc. PKB" - powiedział Wójtowicz PAP. Zdaniem innego członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Rosatiego, na koniec roku deficyt na rachunku obrotów bieżących spadnie do 6,8 proc. PKB. "Zmierzamy do deficytu na koniec roku rzędu 10,5 mld USD (...). To powinno być w skali roku w granicach 6,8 proc. PKB" - powiedział PAP Rosati.
DEFICYT W GÓRNEJ GRANICY OCZEKIWAŃ RYNKU
Październikowy poziom deficytu zmieścił się w górnej granicy oczekiwań analityków, którzy szacowali, że wzrośnie on do 900-1.050 mln USD z 592 mln USD we wrześniu. Zdaniem ekonomistów o tak dużym wzroście deficytu zadecydowały przede wszystkim częściowo przeniesione z września na październik płatności odsetek od długu zagranicznego. "Deficyt jest wysoki, ale to wynika wyłącznie z jednej pozycji. W październiku dokonywaliśmy płatności odsetkowych za część naszego zadłużenia zagranicznego, zamiast we wrześniu, jak zwykle. Efekt jest taki, że wrześniowe dane były wyjątkowo dobry, a październikowe trochę gorsze" - powiedział Rosati. "Gdyby to wziąć pod uwagę i wyeliminować ten czynnik, to wyniki października byłyby znacznie poniżej, ponad 300 mln dolarów poniżej ubiegłego roku" - dodał. Ze względu na niekorzystne ułożenie terminu płatności (wypadał on w dzień wolny od pracy) we wrześniu Polska zapłaciła tylko część odsetek od zobowiązań wobec Klubu Paryskiego w kwocie 78 mln USD. Resztę wrześniowych odsetek, czyli 186 mln USD, zapłacono na początku października. Prócz tego w październiku zapłacono 150 mln odsetek od obligacji Brady'ego.