Rząd znowelizował rozporządzenia w sprawie SSE

Aktualizacja: 06.02.2017 05:21 Publikacja: 13.12.2000 05:34

Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenia w sprawach ustanowienia:

a)Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Żarnowiec"

Celem nowelizacji rozporządzenia jest zagospodarowanie terenów oraz budynków i obiektów pozostałych po zaniechaniu budowy Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec". W bezpośrednim otoczeniu strefy występuje niski poziom rozwoju przemysłowego, a struktura zatrudnienia nie jest skorelowana z programem kształcenia młodzieży, co powoduje kłopoty w adaptacji zawodowej absolwentów szkół i uczelni. Bliskość aglomeracji trójmiejskiej (z jej potencjałem gospodarczym i intelektualnym) w połączeniu z warunkami technicznymi, istniejącymi na terenie strefy i w jej otoczeniu, dają szansę poprawy istniejącej sytuacji przez stworzenie parku technologicznego. Z takiego rozwiązania mogliby skorzystać inwestorzy, którzy potrzebują niewielkiej powierzchni, wnosząc jednocześnie duży potencjał intelektualny. Utworzenie parku technologicznego stworzy dogodne warunki funkcjonowania małym i średnim firmom innowacyjnym, prowadzącym działalność samodzielnie lub we współpracy z innymi inwestorami na terenie strefy.

b/ Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Umożliwienie wydawania zezwoleń na usługi informatyczne i badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych ma istotne znaczenie dla odpowiedniego rozwoju strefy. Kilku znaczących producentów wyraziło chęć inwestowania w strefie. Zmiana nie koliduje z zapisem ustawy o SSE.

c/ Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W nowelizacji przewiduje się zmniejszenie obszaru strefy o 100,48 ha gruntów nabytych od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przez ponad czteroletnie istnienie strefy nie było zainteresowania tym terenem. Wyłączenie gruntów ze strefy umożliwi zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i zbycie terenu na inne cele, np. na budownictwo mieszkaniowe. Biorąc pod uwagę fakt, że w Suwalskiej SSE lokują swoje inwestycje głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, nabywające przeciętnie 1-1,5 ha, powierzchnia strefy po zmianie granic będzie wystarczająca dla potencjalnych inwestorów.

d) Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Tczew"

Umożliwienie wydawania zezwoleń na usługi informatyczne i badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych jest podstawowym warunkiem odpowiedniego rozwoju strefy, która ze względu na ulokowane tam inwestycje przybrała charakter parku technologicznego. Realizowana przez spółkę zarządzającą SSE "Tczew" strategia rozwoju przyczyniła się do nawiązania współpracy z koncernem elektronicznym o światowym zasięgu, co z kolei zainteresowało innych producentów tej branży. W praktyce oznacza to, że zezwoleniem na usługi badawczo-rozwojowe i informatyczne, będące komplementarnym elementem działalności podstawowej, byłby zainteresowany wyłącznie przedsiębiorca realizujący inwestycję produkcyjną z branży elektronicznej lub wysokich technologii. Zmiana nie koliduje z ustawą o SSE.

(PAP)

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku