Najlepsze programy opcji na akcje dla członków zarządu i pracowników mają Agora i Pekao. Specjalne emisje akcji dla członków zarządu, jak np. przede wszystkim w Prokomie, a w mniejszym stopniu w ComputerLandzie rozwadniają wartość pakietów posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych. Opinię taką wyrazili analitycy Credit Suisse First Boston. Fakt, iż w ostatnich miesiącach programy takie realizuje wiele spółek akcyjnych uznali oni za pozytywny z punktu widzenia nadzoru właścicielskiego, posiadanie akcji zarządzanej spółki jest bowiem jednym z najlepszych bodźców skłaniających członków zarządu do tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Wskazują oni jednak, że programy te są bardzo zróżnicowane ? w szczególności zaś niektóre z nich wyglądają raczej nie na bodźce, lecz na premie.
Analitycy CSFB sporządzili ranking takich programów, w którym wzięto pod uwagę dyskonto cenowe, stopień rozwodnienia wartości pakietów akcjonariuszy mniejszościowych, uwzględnienie w nich zadań operacyjnych lub finansowych spółki, zakres programu w spółce w trzech grupach hierarchicznych (najwyżej oceniają programy nakierowane zarówno na szeregowych pracowników, jak też na średni i wyższy szczebel zarządu) i wreszcie horyzont czasowy takiego programu.
Chociaż ? jak wspomniano ? Agorę i Pekao oceniono najwyżej, to za przykład programu o właściwej strukturze uznano inicjatywę Pekao, podkreślając, że cena realizacji opcji nie przewiduje dyskonta wobec ceny rynkowej, a ponieważ program ten dotyczy tylko 1,1% łącznej kwoty kapitału akcyjnego, więc nie rozwodni on istniejących portfeli. Podkreślono też, że wielkość przydzielanych pakietów opcji nie jest uzależniona od osiągnięć w przeszłości, ale od stopnia osiągnięcia zadań wytyczonych na przyszłość (w przypadku Agory problemu rozwodnienia w ogóle nie ma, jako że programem takim są w przypadku tej spółki objęte akcje w posiadaniu Agora Holding). Więcej w PARKIECIE
Mariusz Kukliński (Londyn)